Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

S přírodou proti kocovině

S přírodou proti kocovině Přestože žijeme zdravě, na silvestra to často porušíme :-)
Renata Ježková
5,0 5
8

Přejít na sekci článku:

Den poté…

Den poté zdroj: shutterstock.com

Ti, co meditovali, slaví čínský nový rok, astrologický nový rok nebo se bouří proti tradicím, se prvního ledna slitují nad nebožáky, kteří tolik síly neměli a mohou se věnovat péči o bližního svého, jehož uchvátil démon alkohol. Protože kdy chcete konat dobré skutky jindy, než na Nový rok. Ačkoliv má kocovina u každého trochu jinou podobu, základní věci zůstávají vesměs stejné - žaludeční potíže, bolest hlavy, dehydratace, nedobrá nálada. Můžeme léčit všechno (někdy i najednou) nebo postupně podle toho, jaké kdo má potíže nebo jak se stav vyvíjí.

Univerzálním lékem na kocovinu, který řeší de facto všechny příznaky, je zázvorový čaj s medem. Navíc pak dotyčný vypadá před návštěvou jako by měl chřipku a neutrpí jeho reputace. Zázvor ohřívá organismus, takže klidní zimnice a třes obecně, zklidňuje žaludek a žaludeční nevolnost a dokáže ulevit i od určitých bolestí hlavy. Navíc je protizánětlivý a povzbuzuje imunitu, takže v případě, že nebožák líbal o půlnoci někoho se skutečnou chřipkou, pomůže zamezit rozvoji opravdové virózy. Med potom zklidní žaludek, dodává cukr a minerály a ulevuje od depresí ve stylu “stejně umřu, tak proč jsem vůbec chodil domů”. O tom, že doplňujeme tekutiny, jistě netřeba mluvit. Pokud jsou žaludeční obtíže skutečně velké, tak je potřeba nenutit se ke konzumaci čehokoliv a pít čaj po lžičkách, dokud se žaludek nezklidní.

Jídla - pokud to je možné - tak lehčí, ale ideálně teplá a vařená a opět spíše tučná. Třeba svíčková je ideální a je tam i zelenina :-) Z pohledu ajurvédy je totiž za všechny tyto potíže zodpovědá dóša Váta, které se takovéto excesy zrovna moc nelíbí a potřebuje k vyrovnání vodu, teplo a spíše tučná vařená jídla, ideálně něco s mlékem a na sladko. Svíčková a tiramisu sice nezní moc dietně, ale ajurvéda je stará asi 5000 let, tak se s ní nebudeme hádat. Tiramisu bez amaretta, homeopatickou zásadu že podobné se léčí podobným necháme prvního ledna bez povšimnutí. Spánek a pohyb plánujeme vyloženě podle potřeby, tělo si samo řekne. Okysličit a rozhýbat sice může pomoci, ale jen v případě, že to skutečně není na sílu.

Související produkt
Čokoláda Bio Fairetta Krokant 45 g
Gepa / 50 Kč
Lahodná mandlová čokoládová tyčinka s medem a mandlemi v karamelu má ideální velikost, vejde se do každé kabelky a sladce potěší kdykoliv během dne. Bio čokoláda se mísí se sladkými mandlemi.
Detail produktu