Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Třezalka tečkovaná aneb Kouzelné kvítí svatého Jana

Třezalka tečkovaná aneb Kouzelné kvítí svatého Jana Třezalce tečkované je přisuzována magická síla.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Co všechno si můžete z třezalky připravit?

Co všechno si můžete z třezalky připravit? zdroj: pixabay.com

Čaj z třezalky na uklidnění

Třezalkový čaj čistí krev a působí jako antibiotikum. Má vynikající chuť, takže ho lze popíjet i jako běžný čaj dlouhodobě. Teprve tehdy se totiž projeví třezalčiny blahodárné účinky.

Připravíte si ho tak, že smícháte po stejném dílu natě třezalky, meduňky, chmelových šištic a semene fenyklu. Dvě polévkové lžíce namíchané směsi povařte asi v půl litru vody a poté nechte vyluhovat přikryté. Čaj si můžete osladit medem a popíjet v případě úzkosti či při strachu a neklidu.

Třezalkové kapky proti bolestem hlavy

Vymačkejte čerstvou šťávu z třezalkové natě a přidejte stejné množství nejlépe žitné pálenky. Dobře promíchejte a nechte alespoň jeden den odstát. Užívá se 15-20 kapek na kostku cukru.

Svatojánský olej

Skleněnou nádobu naplňte čerstvou nadrobno nasekanou třezalkou a dolijte panenským za studena lisovaným olivovým olejem. Ponechte macerovat alespoň 4-6 týdnů na slunném místě. Správně uleželý olej získá krásnou tmavě červenou barvu. Před použitím je vhodné třezalkový olej trošku zahřát a poté ho lze opatrně aplikovat na popáleniny, rány, proleženiny, při svalových bolestech, štípnutí hmyzem nebo kožních nemocech.

Svatojánské víno

Asi 1/3 objemu skleněné láhve naplňte posekanou čerstvou nebo sušenou natí třezalky, dolijte bílým vínem a nechte asi 2-3 týdny macerovat, občas protřepte. Poté přeceďte přes plátno a pijte pro celkové zklidnění po půl až jedné deci denně.

Tinktura z třezalky

K její přípravě použijte bylinky v plném květu. Čerstvou nať s kvítky nadrobno nakrájejte, nasypejte do zavařovací sklenice většího objemu a zalijte litrem kvalitní pálenky nebo konzumního lihu. Bylinky by měly být celé ponořeny. Třezalka začne velice záhy pouštět červenou barvu, což znamená, že se z ní začal uvolňovat hypericin. Naloženou směs ponechte macerovat 14 dní, jen ji nezapomeňte každý den promíchat. Po uležení přeceďte přes plátno a můžete začít s užíváním.

Zpočátku se doporučuje brát 4 čajové lžičky denně, čiňte tak ale postupně. Po jednom až dvou týdnech by se vám mělo s úzkostmi či jinými lapáliemi ulevit.

Poté snižte dávkování na 2-3 lžičky denně a užívejte tinkturu po dobu několika měsíců.