Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Verbena aneb sporýš lékařský: keltská bylina s čarovnou mocí

Verbena aneb sporýš lékařský: keltská bylina s čarovnou mocí Verbena detoxikuje, posiluje nervy a imunitní systém, také je vhodná při problémech s trávicí soustavou a dříve se přidávala do nápojů lásky.
Iva Lhotská
4,5 5
10

Verbena aneb sporýš lékařský: keltská bylina s čarovnou mocí zdroj: shutterstock.com

Pokud hledáte nějakou trvalku s účinnými látkami pro vaše zdraví a navíc s magickými vlastnostmi, neměli byste rozhodně opominout verbenu. Dokonce si ji můžete zasadit a věnovat se jejímu pěstování. Jednoletá verbena potřebuje teplé, slunné a možná i nejsušší místo na vaší zahrádce, aby se jí dařilo.

Tato rostlina jako kříženec několika amerických druhů se už v našich podnebních podmínkách zabydlela natolik, že máme pocit, jako by šlo o naši domácí bylinku. Jejím původním domovem je ovšem oblast Středozemí a Afriky, odkud se rozšířila do dalších částí světa. Roste po celé Evropě, mimo Islandu, severní části Skotska a Irska, Skandinávie a evropské části Ruska. Verbenu či sporýše objevíte na Ukrajině, v jižním Rusku i na Kavkazu. Vyskytuje se též v Severní Americe, Středozemí, Africe, střední a jihovýchodní Asii.

Existuje nepřeberné množství sporýšů, rod verbena čítá dokonce více než 250 druhů! Patří k nim, například sporýš zahradní, klasnatý, tuhý, šípovitý, argentinský, brasiliensis, californica či urticifolia. U nás je však nejznámější sporýš lékařský. Verbena patří do třídy vyšších dvouděložných rostlin a do řádu hluchavkotvarých.

Latinsky se jmenuje Verbena officinalis, česky sporýš lékařský. Jsou známa i jiná jména, například čaganka, vrbenka, vraní chléb, posvátná tráva, holubí bylina, ochranné žezlo, Slza Isidina či Venušina žíla. Pro verbenu se někdy používá také označení železník.

Představte si, že Kelty byla považována za jednu z nejdůležitějších kouzelných a léčivých bylin. V období starověkého Říma byly názvem verbena označovány všechny rostliny, kterých bylo využíváno při posvátných ceremoniích. Tato bylina sloužila i jako afrodisiakum a přidávala se do nápojů lásky.

Jak sporýš či verbena vypadá a jak se o ni starat

Sporýš je trvalka s přímou a dole dřevnatějící lodyhou, dorůstající do výšky asi půl metru. Má vstřícné šedozelené listy s nepravidelným, vroubkovaným okrajem. Drobné květy rostou na štíhlých hroznech a mají modrofialovou barvu. Sporýš kvete od července do září. Běžně uvidíte tuto rostlinku růst podél cest, potoků a řek, na rumištích, ale i na mezích, loukách a samozřejmě v zahradách.

Verbena je rostlina velmi odolná vůči suchu. To ovšem neznamená, že není třeba ji zalévat. Určitě jí stačí občasné zalití. Neměly by se však smáčet listy. Zpočátku je též nutné tuto rostlinku opečovat nejlépe nějakým dobře kompostovaným organickým hnojivem.

Pokud je verbeně věnována odpovídající péče, začne kvést už ve svém prvním roce. A když se o ni zahradník či zahradnice skutečně s láskou starají, včetně úpravy její frizúry, odmění se jim tím, že kvete po celé léto.

Jaké látky sporýš obsahuje

Jako droga se používá nadzemní část rostliny, tedy kvetoucí nať, obsahující glykosidy verbenalin a verbelin, flavonoidy, silici s citralem, emulsin a invertin, hořčiny, třísloviny, sliz či kyselinu křemičitou.

Verbena aneb sporýš lékařský: keltská bylina s čarovnou mocí

Využití sporýše

Užívání této bylinky se doporučovalo na posílení nervů, při žlučových kamenech či jaterních potížích - působí detoxikačně, při žaludečních a střevních chorobách - zvyšuje vylučování trávicích šťáv a enzymů, dezinfikuje střeva a harmonizuje střevní mikroflóru. Dále se užívá při kašli, na vyvolání menstruace, ke zvýšení tvorby mateřského mléka a pro urychlené hojení ran. Sporýš je účinný i jako součást ústní vody. Vnitřně se dá užívat též v podobě tinktury.

Verbena má močopudné účinky, a proto působí blahodárně při zadržování vody v těle. Celkově napomáhá posílení organismu, působí při svalových křečích, nachlazení, ale také při neplodnosti, jelikož posiluje vaječníky. Její výtažky mají protizánětlivé působení, uvolňují hleny a posilují imunitu při onemocněních z nachlazení. Obklady jsou účinné na bolesti hlavy při menstruaci. Zevně se dá využít v případě problémů s pokožkou. Pro masáž vlasových kořínků se dá využívat vlasového tonika.

Sporýš je též součástí bioinformačního přípravku Renol, působícího na energetickou dráhu ledvin a močového měchýře a též na meridián sleziny, slinivky a žaludku. Bylinka se využívá i v homeopatii, kde působí při krevních výronech a epileptických obtížích.

Tato kouzelná bylina je rovněž součástí Bachových květinových esencí. Esence ze sporýše, Vervein, je vhodná zejména pro akční, ctižádostivé děti s přílišným nadšením, jimž dodává nezbytnou energii k dokončení úkolu. Pomůže jim naučit se odpočívat a najít svou vnitřní flexibilitu, včetně potřebných hranic.

Zvláštní druh sporýše, verbena citronová

Verbena citronová neboli aloisie, latinsky Lippia citriodora má mnohem intenzivnější citronovou vůni než samotný citron. Do Evropy se dostala v 17. století, ale její domovinou jsou Argentina, Chile, Peru či Uruguay. Posléze se začala pěstovat v oblasti Středozemí.

Z voňavých listů aloisie si můžete připravit čaj, ale lze ji přidávat i do salátů, dresinků, zeleninových jídel i ovocných pohárů. Čaj nebo nápoj s obsahem této bylinky uklidňuje, napomáhá usínání a lepšímu trávení. Působí na zmírnění žaludečních křečí, nadýmání či při nachlazení a astmatu. Aloisie se používá při neklidu a rozrušení, při zvýšeném bušení srdce. Odvarem si můžete vyplachovat nos při akutní i chronické rýmě. Čerstvé listy lze přikládat na špatně se hojící rány či při bércových vředech.

Čaje z verbeny citronové můžete vypít klidně 2-4 šálky denně, tinktura se užívá 2-4x denně po 30 kapkách. Silice z citriodory se přidává do toaletních vod, parfémů, masážních olejů nebo deodorantů.

Čaj z aloisie na depresi

Smíchejte po jedné čajové lžičce citronové verbeny a meduňky. Spařte vroucí vodou, nechte čtvrt hodiny odstát a poté sceďte. Tento odvar se dá rovněž pít při velmi slabé menstruaci.

Verbeno-citronový čaj na migrénu

Tento čaj se připraví z jednoho dílu verbeny, květu heřmánku, majoránky a z hrsti lipového květu. Připravuje se stejným způsobem jako čaj na depresi a mohou se pít 2 - 3 šálky denně.

Odvar ze sporýše

Jednu čajovou lžičku bylinky přelijte vroucí vodou do čtvrtlitrového šálku a nechte asi deset minut vyluhovat. Poté přeceďte přes sítko. Když si připravíte čaj ze sporýše, chutná po citronu a tím se podobá chutí právě své příbuzné aloisii citronové neboli citriodoře. Čaj se doporučuje při žaludeční nevolnosti, průjmu, při nechutenství a užívá se třikrát denně vždycky po jídle. Nedoporučuje se však pít ho v těhotenství! Odvar můžete také kloktat, abyste eliminovali bolest v krku, případně nachlazení spojené s kašlem.

Obklad při bolestech zad

Z čerstvého sporýše si lze připravit i obklad kašovité konzistence, který ulevuje při ischiasu. Svazeček čerstvé bylinky nahrubo nasekejte a uvařte společně s jedním šálkem octa. Do nálevu přimíchejte ovesné vločky, aby byla kaše hutnější. Tu posléze naneste na dva kousky nejlépe bavlněné látky, přiložte na oblast beder a zabalte se do teplé deky. Doba působení obkladu by měla být něco kolem čtvrt hodiny.

Parní lázeň při problémech s očima

V případě ječného zrna či šedého a zeleného zákalu vám může ulevit napařování nad vodní lázní. Použije se po 20 gramech světlíku, heřmánku a kozlíku, 10 gramech sporýše a 30 gramech květů bezu. Bylinnou směs pořádně promíchejte a pět polévkových lžic této směsi spařte jedním litrem předtím povařeného bílého vína. Uschovejte ve skleněné láhvi a lázeň pro napařování si připravujte vždy čerstvou.

Kloktadlo při zvýšené kazivosti zubů

Jednu hrst sušené natě sporýše naložte do půl litru čistého alkoholu a nechte asi týden vyluhovat. Pak z bylinky vylisujte šťávu, tu slijte s alkoholem a přefiltrujte. Po vyčištění zubů vždy použijte na výplach ústní dutiny jednu polévkovou lžíci. Kolktadlo by se nemělo polykat.