Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Alergie a přírodní kosmetika

zdroj: Shutterstock

Kosmetický trh je přesycen výrobky, které slibují zázraky na počkání, ale mnoho z těchto záruk krásy jde ruku v ruce s realitou škodlivých chemikálií ze zkumavky. Není divu, že čím dál víc lidí považuje produkty přírodní kosmetiky za bezpečnější alternativu.

Slovo „přírodní“ může evokovat příjemné představy o čistotě a důvěře. Ale znamená přírodní vždy 100% bezpečné? Ne, pokud se může objevit neznámá alergie na přírodní sloučeniny ukryté pod víčkem. 

Dle průzkumu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv až 25 % respondentů uvádí, že mělo alespoň jednou kožní potíže spojené s nějakým kosmetickým produktem.

Co je dobré vědět

Každý z nás má rozdílnou úroveň tolerance na konkrétní složky obsažené v přírodních kosmetických produktech. To může být ovlivněno dietou, opakovaným vystavením určitým alergenům, imunitními funkcemi či životním stylem. 

Přírodní kosmetické výrobky často obsahují botanické přísady ve formě bylin, kořenů a/nebo esenciálních olejů. Tyto přísady mohou být i v malých množstvích silně koncentrované. Mnoho lidí je snáší bez problému, ovšem v některých případech může dlouhodobá expozice spustit reakci imunitního systému, tedy alergickou reakci, kdy tělo začne vylučovat vyšší množství histaminu.

Alergická reakce se může projevovat různě. V případě kosmetiky jde o alergie projevující se na pokožce. Ty se mohou projevovat ekzémy, v případě sliznic pak překrvením, vysoušením nebo otokem. Častým projevem je také pálení nebo svědění.  

Pozor na sluníčko

Některé botanické esenciální oleje, jako je bergamot, který se do produktů přidává pro svou citrusovou vůni, mohou zvýšit fotosenzitivitu. 

Věděli jste, že každý čtvrtý Čech trpí alergií?

Nejčastější alergeny v přírodní kosmetice

Nejběžnějšími alergeny jsou heřmánek, levandule, sója, extrakt ze zeleného čaje a éterické oleje.

Mám se přírodní kosmetiky obávat?

Nikoliv. Existuje mnoho způsobů, jak se vyhnout alergickým reakcím spojeným s produkty přírodní krásy nebo je alespoň minimalizovat. Nejlepší přístup je vytvořit si kladný vztah se svým tělem a zjistit, co si pokožka žádá a co naopak nemá ráda.

Pokud zkoušíte nový produkt nebo se ke známému produktu vracíte po delší době, vždy jej nejprve otestujte na malém kousku kůže, například na vnitřní straně předloktí. Pokud ho vaše pokožka toleruje, můžete ho směle použít pro péči o celé tělo.

Projevy alergické reakce na kosmetiku:

  • svědění, zarudnutí nebo vyrážka
  • příznaky zasahují větší plochu
  • příznaky na pokožce přetrvávají několik dní

Po aplikaci produktu je dobré si umýt ruce. Tím se vyhnete přenesení na citlivější oblasti jako jsou oči nebo rty, dokud si nebudete jistí snášenlivostí daného produktu vaší pokožkou.

Péče o citlivou pokožku

Pokud máte citlivou pokožku, je potřeba jí věnovat i citlivou péči. Pečlivě vybírejte produkty, které na svoji pleť nanesete. Ty by měly mít co nejjednodušší složení, zklidňující a bez parfemace. Zkrátka volte takové přípravky - pleťové krémy, produkty k čištění pleti a další - které ji ochrání před podrážděním. Nekombinujte příliš mnoho produktů, dbejte na složení přípravků nebo vsaďte na dětskou kosmetiku

Když se dostaví alergická reakce. Co teď?

Pokud se stane, že vám některý produkt nesedne a objeví se příznaky alergie, existují jednoduché způsoby, jak je zmírnit.  

Účinnou úlevu od podráždění či svědění pokožky představuje například papája, banán nebo okurka. Rozmixované ingredience naneste na postižené místo a nechte cca 15 minut působit. 

Skvěle pomáhá i jakýkoliv studený obklad. Chlad pomáhá tělu zpomalit produkci histaminu. Postačí vám i sklenice studené vody přiložená na podrážděné místo. 

Nejlepší ochranou před útokem alergie je prevence. Pitím čisté vody s citronem každé ráno zvýšíte hladinu vitamínu C v krvi, který je důležitý pro posílení imunitního systému.

Závěrem

Při výběru přírodních produktů není třeba se znepokojovat. Drtivá většina lidí si může užívat výhod používání přírodních alternativ bez nežádoucích účinků. Naopak. Přírodní kosmetika má často univerzální využití na celé tělo, kdy pokožku přirozeně vyživuje, hydratuje a celkově o ni pečuje bez zbytečného zatěžování a vysušování. 

Správná péče o pokožku vám může ušetřit mnoho problémů, které by si následně vyžádaly daleko obtížnější řešení.