Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antibiotika z přírody, 1. část

Antibiotika z přírody, 1. část I v přírodě můžeme najít mnoho bylinek, které účinkují podobně jako antibiotika a jsou mnohem šetrnější k našemu organismu.
Iva Lhotská
4,3 5
7

Přejít na sekci článku:

Pár příkladů antibiotik z přírody

Pár příkladů antibiotik z přírody zdroj: shutterstock.com

Možná už jste někdy brali tinkturu z třapatky nachové neboli echinacey či z lichořeřišnice. V doporučeních se uvádí, že echinacea pomáhá s léčbou nachlazení a chřipek a lichořeřišnice je především na močové cesty. Úplně tomu tak není, protože je to velmi zjednodušený pohled. Je skutečností, že echinacea velmi silně stimuluje náš imunitní systém a obsahuje látky, které napomáhají ničit a chránit před choroboplodnými zárodky (obsahuje echinacein), zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů (bílých krvinek). To, že má antibiotické účinky je díky echinakosidu. U třapatky byla krom jiného prokázána přítomnost látky, jež má obdobné účinky jako interferon (interferon je látka, již uvolňují už poškozené buňky a jež pomáhá buňkám zdravým ubránit se infekci). Můžete užívat tinkturu z kořene, květu nebo kombinaci obou dohromady, vařit si čaj nebo užívat tablety. Echinacea se dá užívat i preventivně, např. v období chřipek a viróz, ale je zapotřebí vždycky v užívání udělat pauzu. Maximální doba preventivního léčebného podávání je 6 - 8 týdnů. Je tomu tak proto, že bylo zjištěno, že při dlouhodobém užívání se účinky léčiva z echinacey snižují či dokonce vytrácejí.

Na lahvičkách s lichořeřišnicovou tinkturou často najdete pouze zmínku o tom, že léčí močové cesty. Bohužel je tomu tak z toho důvodu, že legislativa EU neumožňuje podávat podrobnější informace. Ano, lichořeřišnice léčí urogenitální oblast, ale hlavně má výrazný antibiotický účinek na stafylokoky, streptokoky a salmonely. Tato bylinka si poradí i s Helicobacterem pylori (záludná spirálovitá bakterie, která se usidluje ve sliznici žaludku a dvanácterníku a vyvolává zánět), E coli (je součástí přirozené střevní mikroflóry teplokrevných živočichů, včetně člověka; není dobré, když se přemnoží) a s Proteus vulgaris (patogenní střevní bakterie). Lichořeřišnice plod a nať má tedy výborné antibakteriální působení a skvěle zabírá při zánětech žaludku, v oblasti močových a dýchacích cest (chřipky, virózy) a při mykózách. Takže bylinářky a bylináři doporučují v případě nachlazení, chřipkách a zánětech dýchacích cest nejdříve nasadit echinaceu. A to nejlépe v okamžiku, kdy cítíte škrabání v krku nebo že na vás "leze" rýma. Dávkování po dobu prvních tří dnů je velmi intenzivní: První den po 1 hodině 5 - 10 kapek, druhý den po 3 hodinách stejné dávkování a třetí den najet na klasické doporučené denní dávky - 3x denně po 20 kapkách. Pak pokračovat s klasickým dávkováním až do vymizení příznaků.