Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arnica montana zdobí horské louky i zázračně léčí

5.0 5
1

Přejít na sekci článku:

Praktické využití prhy arniky a pár receptů

Praktické využití prhy arniky a pár receptů zdroj: pixabay.com

V antice ještě lékaři arniku neznali, první zmínka se objevuje až ve 12. století ve spojení s Hildegardou von Bingen. Ovšem velký prostor této bylině věnoval ve svém slavném herbáří italský lékař a botanik Mattioli. V 16. století se v alpských oblastech stala velmi populární léčivou rostlinou. Oblíbil si ji i německý básník J. W. Goethe, který si čajem z této zázračné byliny léčil své srdce. A teď se podíváme, jakým způsobem můžeme obohatit svou domácí lékárnu tímto zlatým zázrakem my.

Arniková tinktura:

Na drobno nařezané květy arniky - asi 1 polévkovou lžíci zalijte 200 g silného čistého alkoholu. Ponechte 3-4 týdny za občasného protřepání macerovat. Poté přeceďte přes husté plátno a nalijte do tmavé lahvičky. Používá se dle potřeby.

Obklad z arniky:

Do 2 dcl vody dejte 2 polévkové lžíce arnikové tinktury. Přidejte po 1 lžíci octa a cukru a dobře promíchejte. Na obklad použijte savou látku, kterou obalíte textilem nebo nepropustnou fólií. Pak přiložte na bolavé místo a nechte nějakou dobu působit.

Arnikový olej:

Sušenou arniku zakoupenou v bylinářství či lékárně nasypte do skleněné lahve a zalijte za studena lisovaným panenským olejem, olivovým nebo slunečnicovým tak, aby byla dostatečně ponořena. Ponechte 3-4 týdny macerovat a občas protřepejte. Po uležení přeceďte a můžete olej používat k masážím při různých výše uvedených bolestech.

Arniková mast na svaly:

Stejné díly kořene arniky a kostivalu umelte na prášek. Přidejte takové množství panenského oleje, aby se vytvořila řídká kaše. Natažený či jinak bolavý sval namažte a masírujte po celé jeho déce až k úponům. Arniková mast se dá použí i k obkladům.

Čaj při srdečních problémech:

Smíchejte po stejných dílech květ arniky, kaštanu, hlohu a natě třezalky. Dvě polévkové lžíce směsi zalijte 0,5 l vroucí vody a přikryté nechte vyluhovat. Pije se 3x denně na lačno po dobu 1 měsíce. Poté užívání rovněž na 1 měsíc přerušte.