Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čekanka obecná

Čekanka obecná Čekanku obecnou bezpečně poznáte podle krásných sytě modrých květů.
Ina Havránková
3,3 5
3

Čekanka obecná zdroj: wikipedia.org

Čekanka obecná, někdy nazývaná také čekanka lékařská, je vytrvalou bylinou s výškou kolem jednoho metru. Zná ji určitě každý, protože se vyskytuje velice hojně a hlavně zaujme svými krásně modrými květy. Má dlouhý, vřetenovitý kořen, ze kterého po naříznutí vytéká mléčná šťáva. V prvním roce vytváří pouze přízemní růžici řapíkatých listů a teprve ve druhém roce se objevuje větvená lodyha. Lodyžní listy mají kopinatý tvar a zubatý okraj a jsou střídavě přisedlé. Čekanka je rozšířena po celé Evropě, také v Asii nebo Africe. Zplanělá roste v Severní a Jižní Americe, v Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Čekanka obecná má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ji ve volné přírodě přehlédnout. Podle nezaměnitelných modrých květů dostala rostlina své jméno. Mají připomínat oči plačící dívky, která marně čeká na návrat svého milého. Na každém stonku kvetou současně dva až tři květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Čekanku můžeme potkat téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně známý plevel. Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení, a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji tedy můžeme pouze na jejím původním stanovišti.

Přejít na sekci článku:

Magická rostlina

Magická rostlina zdroj: shutterstock.com

Proč ale stojí zrovna čekanka, v podstatě plevel, za pozornost? Právě planá čekanka totiž přináší své úžasné léčebné vlastnosti, které rozhodně stojí za zmínku. Pěstuje se ale také ve dvou šlechtěných odrůdách jako zelenina. Čekanka obecná setá se pěstuje pro masitý kořen, z kterého se vyrábí náhražka kávy nazývaná cikorka a užívá se i k dochucení piva. Jako listová zelenina pak slouží čekanka listová. Salát se ale připravuje i z pupenů čekanky obecné.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě považována za téměř magickou rostlinu, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo právě s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal prý krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti.

Související produkt
Ájurvédské kafe Brahmi s příchutí mocca 50 g
DNM / 97 Kč
Kávovina Brahmi je vyrobena z čekanky lékařské a brahmi. Toto čekankové kafe s příchutí mocca je silné a chuťově výrazné, poslouží jako kvalitní náhražka klasické kávy.
Detail produktu