Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Cestovní nemoci

Přejít na sekci článku:

Kinetóza- nevolnost v dopravních prostředcích

Kinetóza- nevolnost v dopravních prostředcích zdroj: shutterstock.com

Kinetóze se také jinak říká nemoc z pohybu. Není to však nemoc z pohybu našeho vlastního. Chodit a běhat v poklidu můžeme, na to je naše tělo odjakživa uzpůsobené. Problém nastává ve chvíli, kdy cestujeme dopravním prostředkem. My se prakticky nepohneme, ale v rovnovážném ústrojí, vnitřním uchu, se přelévá tekutina a informuje celé tělo o tom, že v pohybu jsme. Tělo neví, jak se s takovou nesrovnalostí vypořádat, proto reaguje žaludeční nevolností, točením nebo bolením hlavy a v nejhorším případě dojde i na zvracení. Tato nevolnost nás může přepadnout v autě, autobusu, vlaku, letadle na klasické a dokonce i na vesmírné lodi (poslední případ se ale většiny běžných pozemšťanů netýká ☺ ).

Jak se tedy kinetóze ubránit? V první řadě je dobré vytvořit pro tělo alespoň malé zdání, že je také v pohybu. Je proto dobré sledovat ubíhající krajinu a nedívat se jen před sebe na sedadlo před námi. Vůbec není vhodné čtení. Začtete se do napínavého příběhu, od knížky ani nezvednete hlavu a na nevolnost z pohybu máte zaděláno raz dva. Hodně lidí se pak diví, proč jim bývá v autě špatně vždy, když si čtou.

Pomoc proti nevolnosti na cestách můžeme hledat i v přírodě.

Zázvor – tento antibakteriální a protizánětlivý zázrak usnadňuje trávení, snižuje nevolnost a pomáhá i s bolestí hlavy. Můžete si jej vychutnat ve formě vlažného čaje, pastilek nebo žvýkaček.

Máta – stejně tak je na zklidnění rozbouřeného žaludku výborná máta. Uvařte si na cestu mátový čaj s citronem, nebo do litru vody nasekejte větší hrst mátových lístků a vymačkejte jeden citron. V případě nejvyšší nouze vám uleví i samotný citron, který mají většinou v každém obchodě.

Hořčík – je naprosto nezbytný pro většinu tělesných pochodů. Působí proti bolestem hlavy, pomáhá snižovat nervozitu a negativním účinkům stresu a napomáhá také bezproblémového zažívání.

Aromaterapie – vůně vám mohou být velmi nápomocné při uklidňování rozbouřeného žaludku. Nejvíc zabírá máta peprná, zázvor, bazalka a citron. Při cestování si ale těžko zapálíte aromalampu. Nakapejte proto pár kapek vybraného éterického oleje na kapesník a nechejte provonět auto nebo inhalujte přímo přes kapesník. Praktickým řešením je také inhalační tyčinka proti nevolnosti nebo aroma roll- on.

Podobně jako při cestovní horečce pomůže se zklidněním Bachova krizová esence.