Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fáze Měsíce a jejich vliv na naše zdraví

Fáze Měsíce a jejich vliv na naše zdraví zdroj: shutterstock.com

Podle fáze Měsíce se dá určit, jak silný bude příliv a odliv. Ale pojďme se nejdříve v krátkosti podívat na to, podle čeho se rozlišují a jaké fáze Měsíce vlastně existují.

Záleží na tom, jak velkou část Měsíce ozářenou Sluncem můžeme vidět ze Země. A právě podle toho existují čtyři fáze. Cyklus měsíčních proměn začíná novoluním. Nov nastává, když se Měsíc nachází mezi námi (planetou Zemí) a Sluncem. Díváme se tak na jeho temnou neosvětlenou stranu. Při první čtvrti po novu před úplňkem je Luna ve tvaru písmene D - říká se, že dorůstá. Když je Měsíc ve fázi úplňku, je k Zemi přivrácen osvětlenou stranou. A v případě, že je Luna ve tvaru písmene C a takzvaně couvá, nastává poslední čtvrť.

Střídání těchto tvarů Měsíce se nazývá lunace. Ta trvá asi 29,5 dne, což je přibližně jedna dvanáctina našeho roku. Střídání měsíčních fází se také využívalo jako jednotky k měření času. Zajímavostí určitě je, že třeba Židé a muslimové využívají lunárního kalendáře dodnes.

Přejít na sekci článku:

Vliv fází Měsíce

Vliv fází Měsíce zdroj: shutterstock.com

Fáze Měsíce mají velký vliv například na korály, k jejichž rozmnožování dochází v říjnu a listopadu po období úplňku. Také na člověka mají jednotlivé lunární fáze velký vliv, i když se v běžném životě řídíme spíš podle kalendáře a astrologických znamení, které souvisí se Sluncem. Při novu neboli novoluní mohou na některé jedince padat deprese a sklíčenost. Měsíc úzce souvisí s hormonálním systémem a celkově s pudovou oblastí člověka. Ženy třeba v tomto období nemají příliš velký sexuální apetit. Muži ale zase naopak. Lidský organismus je spíše přetížený, proto je lepší se v tomto období obejít bez fyzicky náročnějších cvičení. V době novu je pro zdraví velmi přínosné držet půsty, nebo skončit s některými omezujícími návyky, například s kouřením.

Když je Luna ve fázi dorůstání, tedy při první čtvrti, náš organismus se dobře regeneruje. Cítíme větší příliv energie a optimismu. Dá se i lépe zharmonizovat partnerský vztah, protože i chuť na milování mají větší ženy i muži. Ale opatrně s tou chutí. Naše tělo je pozitivně nakloněno všem živinám, ale pro jedince, kteří mají sklony k přibírání na váze, by se mělo pomalu :-) I svalová hmota se v této době nabírá snadněji, a proto se určitě nevyhýbejte konzumaci bílkovin. Lze zvýšit i pravidelnost v dynamičtějším pohybu a cvičeních. A také více pít nealkoholické tekutiny.

Při úplňku, kdy na nás svítí celá kulatá Luna, mohou někteří lidé pociťovat zvýšenou nervozitu, napětí a mohou mít problémy se spaním. Celkově je většina z nás více citlivá a vnímavější ke všem podnětům. Dochází vlastně k dovršení fáze, proto bychom měli více odpočívat. V tomto období může snadněji docházet k úrazům a zraněním, zvyšuje se krvácivost, ale rodí se také více dětí. Rovněž naše těla přijímají vše mnohem intenzivněji, proto bychom si měli dávat pozor na přejídání. Za úplňku doporučuji dát si jednodenní půst spojený např. s popíjením zeleninových šťáv nebo čisté vody. Kdo nevydržíte nejíst, určitě se nestresujte a netrapte. Je možné jíst méně a právě třeba zeleninu nebo ovoce, prostě celkově stravu odlehčit. V době čtvrté lunární fáze, tedy při poslední čtvrti, kdy Měsíc takzvaně couvá (vypadá jako písmeno C), můžeme cítit větší únavu. Míváme tendence zbavovat se starých věcí, ukončovat nepohodlné vztahy… Náš organismus se nyní lépe čistí, takže je nanejvýš vhodné tělo detoxikovat a více pít. Co se týká sexu, v této fázi jsou na tom s chutí opět lépe muži než ženy.