Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fytoterapie aneb Terapie prostřednictvím zázraků z přírody

Přejít na sekci článku:

Existují vědecké důkazy, které by fytoterapii podpořily?

Existují vědecké důkazy, které by fytoterapii podpořily? zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Základem medikace využívané v moderní medicíně, chemie, parfémů i botaniky je přírodní rostlinná medicína. Jak už jsme si řekli v předchozí kapitole, je spousta syntetických léků odvozena od rostlin nebo od látek z přírody s podobným chemickým složením. Ve zprávě vycházející z rozsáhlého výzkumu prováděného univerzitou La Trobe v Austrálii se uvádí, že z přehledu systematických recenzí zveřejněných v letech 2001-2003 vyplývá, že existují důkazy o přínosech přírodní a západní bylinné medicíny téměř pro každý systém lidského těla a pro všechna závažná onemocnění! A že praxe západní bylinné medicíny je potenciálně účinná.

Aktivní fyziologické účinky bylin jsou podrobovány vědeckým zkoumáním tak, že jsou z nich postupně izolovány čisté biochemické sloučeniny, jako jsou např. alkaloidy. Ty se pak zkoumají stejným způsobem jako další chemické sloučeniny s fyziologickým působením. Bezpočet přírodních látek bylo syntetizováno v laboratoři, což mělo další vliv na rostoucí vývoj farmaceutického průmyslu. Nějakou výhodu však toto zkoumání přece jenom má. Díky tomu se podařilo objasnit fyziologické účinky u mnoha známých léčivých rostlin a ve fytoterapii tak bylo dosaženo výrazného pokroku. Na druhé straně ovšem došlo k tomu, že se vyskytly vážné výhrady ohledně aktivních účinků všech bylin, hlavně jejich směsí. Prý se dají vyložit pouze prostřednictvím biochemické analýzy z nich izolovaných čistých sloučenin.

U některých léčivých rostlin se prostřednictvím biochemické analýzy nepodařil podat důkaz o aktivním fyziologickém účinku, jenž se očekával. Došlo tak k znevažování určitých bylin. Bohužel v řadě případů nebyla nalezena metoda, která by takový účinek správně analyzovala. Proč tomu tak asi je? Možná je člověk skutečně pořád v rámci svého egoismu přesvědčen o tom, že je pánem tvorstva a všechno v sobě i kolem sebe může bez skrupulí rozložit na součástky a následně to podrobit přísnému vědeckému bádání, aniž by si uvědomoval, že není jen rozum. Snad si stále ještě neuvědomuje, že všechno, co zde existuje, vzniklo z ducha, jinak by to ani nemohlo být stvořeno. Některé léčivé rostliny třeba ani nemají zájem o to, aby je člověk zkoumal, izoloval z nich různé sloučeniny a následně je prodával v rámci farmaceutického průmyslu.