Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jetel

5.0 5
4

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky jetele

Léčivé účinky jetele zdroj: shutterstock.com

Jetel má vynikající účinky při dýchacích potížích. Usnadňuje totiž odkašlávání a hodí se proto při problémech s astmatem, při angíně, během zánětů průdušek i na klasickou chřipku. Kromě toho dokáže červený jetel skvěle pročistit organismus. Urychluje metabolismus a má močopudné účinky, takže je vhodný pro všechny, co mají problém s nadváhou a zároveň jejich tělo nadměrně zadržuje vodu. Jetel vám pomůže zbavit se pár kil navíc a zbaví vás otoků. Pročišťuje také ledviny a má celkově detoxikační účinek – pročišťuje krev a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Jetel má taktéž využití i v péči o pleť. Má dezinfekční účinek a výborně se proto hodí pro nečistou pleť se spoustou zanícených pupínků, ale lze jej využít i jako podpůrnou léčbu pro zlepšení stavu ekzémů, různých alergických vyrážek a dalších pleťových neduhů. V přírodním léčitelství se jetel dokonce používá k urychlení hojení drobných kožních poranění a hnisavých zánětů. Zde se projevuje hlavně jeho dezinfekční a protizánětlivá schopnost, díky které zabraňuje vniku nepřátelských mikroorganismů do narušené pokožky, dalšímu rozšiřování zánětu, ale také zmírňuje záněty již probíhající.

Z nálevu sušeného, ale i čerstvého jetele si můžeme připravit také domácí pleťovou vodu na ošetření pokožky nebo jej použít do koupele. Výroba pleťové vody je velmi jednoduchá. Postup je stejný jako při vaření čaje, hotový čaj pak necháte vychladnout a můžete používat. Buď jej nanášejte na pleť pomocí kosmetického tamponu, nebo s ním můžete pleť orosit pomocí rozprašovače a osvěžit ji tak v horkých dnech. Pokud si chcete z červeného jetele připravit koupel, stačí buď přidat do vody hotový nálev, nebo do vany přihodit pár sušených či čerstvých květů.