Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si pomoci od kašle? Zn. Přírodně!

Jak si pomoci od kašle? Zn. Přírodně! Kašel bývá velmi nepříjemnou až vyčerpávající záležitostí, která nedá spát vám ani lidem kolem vás. Jde vlastně o obranný mechanismus naší dýchací soustavy a tělo nám tak dává jasně najevo, že něco není v pořádku. Proto je velice důležité zaměřit se nejen na samotnou léčbu kašle, ale i na jeho příčiny.
Ina Havránková
5,0 5
2

zdroj: Shutterstock

Kašel, chřipka či rýma jsou teď bohužel velmi aktuálním tématem. Neustálé střídání teplot našemu organismu zrovna dvakrát nesvědčí a není se čemu divit, že každou chvilku pokašláváme nebo nás kašel dokonce skoro trhá na kusy. Ať už jde o suchý dráždivý nebo vlhký produktivní kašel, lze na něj vyzrát osvědčenými přírodními látkami. Jak tedy s kašlem přírodně, ale přesto účinně bojovat?

Kašel bývá velmi nepříjemnou až vyčerpávající záležitostí, která nedá spát vám ani lidem kolem vás. Jde vlastně o obranný mechanismus naší dýchací soustavy a tělo nám tak dává jasně najevo, že něco není v pořádku. Proto je velice důležité zaměřit se nejen na samotnou léčbu kašle, ale i na jeho příčiny.

Kašel je účelný mechanismus, který udržuje průchodnost dýchacích cest. Je to hlasitý reflexní výdechový manévr, který směřuje k uvolnění dýchacích cest od hlenu a jakýchkoliv jiných cizorodých těles, která blokují či dráždí dýchací cesty. Vzniká zpravidla chemickým či mechanickým podrážděním receptorů na sliznici dýchacích cest, začíná krátkým vdechem po němž následuje mohutný výdech. Kašel provází většinu nemocí dýchacího ústrojí, ale může provázet i některá onemocnění jiných orgánů.

Přejít na sekci článku:

Bylinky proti kašli

zdroj:

Chybu určitě neuděláte, pokud sáhnete po osvědčených bylinkách, které se používají v boji proti kašli již odnepaměti. Zkusit můžete mateřídoušku, skvělý je ale také anýz, fenykl nebo eukalyptus, protože tyto bylinky dezinfikují dýchací cesty a zvyšují produkci hlenu. Báječné jsou také květy lípy a černého bezu, protože obsahují prospěšné flavonoidy, které zabraňují pronikání bakterií do buněk sliznice dýchacích cest a tím zabraňují šíření infekce. Kromě toho mají také protizánětlivý účinek.

Velmi nápomocnými bylinkami jsou také yzop lékařský, bazalka, dobromysl, tymián, podběl a sedmikráska. Pozor ale na tymián a šalvěj, po těchto dvou bylinkách by neměly sahat těhotné ženy a lidé mající střevní problémy! Báječným pomocníkem proti kašli je také jitrocelový sirup, který obsahuje slizové látky a saponiny vytvářející povlak na podrážděných sliznicích horních cest dýchacích, čímž ji uklidňují a usnadňují tak vykašlávání.

Na kašel málokdy zabere jen jedna bylina, nebojte se jich proto kombinovat více. Ideálně můžete sáhnout po různých bylinných směsích, ve kterých se snoubí řada léčivých bylinek a navíc mívají i lahodnou chuť. No a k zimě přece čaj tak nějak patří, takže vám pěkně v teple pod dekou a s kouřícím šálkem v ruce ani nebude připadat, že se vlastně léčíte.