Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Má rozmarýna vůbec nějaké rozmary?

Přejít na sekci článku:

Jaké má rozmarýna léčivé účinky?

Jaké má rozmarýna léčivé účinky? zdroj: shutterstock.com

Rozmarýna obsahuje alkaloidy, flavonoidy, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, silici a hořčiny. Díky tomu povzbuzuje trávení, ovlivňuje činnost jater a žlučníku, má močopudné, potopudné a antibakteriální účinky. Léčí ledviny a ledvinové koliky, dnu, revmatismus. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje krevní tlak, tonizuje cévy. Má i protiparazitární účinek. Rovněž působí blahodárně při bolestech hlavy, nervozitě, zklidňuje. Má však také posilující účinky. Je vhodná v době rekonvalescence, pro vyčerpaný nebo též pro stárnoucí organismus. Studentům naopak pomáhá při zvýšení koncentrace a lehce povzbuzuje jejich organismus. Má vysoký obsah železa, vápníku a vitaminu B6. Jedná se o další téměř zázračnou bylinu, ale je skutečně nutné, abychom byli obezřetní v dávkování.

Na základě výzkumů bylo prokázáno, že rozmarýna (především olej) zvyšuje kapacitu mozku, proto prý kladně ovlivňuje také stav lidí, kteří onemocněli Alzheimerovou chorobou. Chemicky je rozmarýnovému oleji velmi podobný olej ze španělské šalvěje, jenž se rovněž podává orálně pacientům s již výše uvedeným onemocněním.

Esenciální olej, který se získává z listů a květů, pomáhá bystřit mentální schopnosti. Vědci mimo jiné zjistili, že ten zázrak, jenž tak silně působí, není samotná vůně rozmarýny. Účinek se spustí tím, že složky rozmarýnového oleje vstoupí do krevního řečiště. Pokud olej užíváte pro inhalaci (stačí pár kapek), působí blahodárně na nervový systém. Rozmarýnový extrakt také zvyšuje trvanlivost a tepelnou odolnost olejů, které jsou bohaté na omega 3 - mastné kyseliny a mívají sklony ke žluknutí.