Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máta peprná

Máta peprná Máta peprná zlepšuje zažívání, trávení a celkově tonizuje organismus.
Martina Koubová
4,8 5
4

Přejít na sekci článku:

Na bolavý žaludek i mastné vlasy

Na bolavý žaludek i mastné vlasy zdroj: shutterstock.com

Mátu peprnou lze ve formě bylinného čaje či naředěného éterického oleje používat na mnoho způsobů a proti množství zdravotních neduhů. Jediná potíž je v tom, že dlouhodobá konzumace mátového čaje může vést k poruchám krevního obrazu, takže si chce naplánovat vždy jen několika týdenní kúru a té se držet. Ale nemusíme zůstávat jenom u vnitřního užití, máta dokáže pomoci při kožních problémech i potížích třeba se svědivou pokožkou hlavy.

  • Při zažívacích problémech. Slabý mátový čaj pomáhá při zvracení, nadýmání, křečích v oblasti žaludku. Mírní nechutenství a zlepšuje chuť k jídlu, posiluje trávení a mírní pocity těžkého plného žaludku.
  • Pro zdravý žlučník. Máta zvyšuje a podporuje produkci žluči a tím pádem stimuluje trávení. Zvýšená produkce žluči pomáhá z těla snadněji vyloučit žlučové kaménky i jiné nečistoty ze žlučových cest.
  • Při bolestech hlavy a migréně. Ulevuje od samotné bolesti a zároveň zklidňuje podrážděný žaludek, který se při dlouhodobém bolehlavu často ozývá. Při pravidelném popíjení dokáže eliminovat pravidelné bolesti hlavy.
  • Osvěžuje dech jak při konzumaci, tak pokud mátový čaj používáte jako přírodní ústní vodu.
  • Regeneruje pokožku. Obzvlášť tu ekzemetickou, problematickou či s akné. Máta příjemně chladí, mírní svědění a lehce znecitlivuje.
  • Proti mastným vlasům. Rychle se mastící vlasy či pokožku trpící na lupy můžete oplachovat vychladlým mátovým odvarem nebo si rovnou pořídit šampon s obsahem výtažků z máty. Zchladí, zklidní a zmírní svědění pokožky hlavy. Máta navíc účinně eliminuje nadměrnou činnost mazových žláz.
  • Při nachlazení. Protizánětlivé účinky máty oceníte při nachlazení horních cest dýchacích i ve chvílích, kdy na vás něco leze. Pro uvolnění postačí kloktat nebo inhalovat.