Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nebojte se premenstruačního syndromu

Nebojte se premenstruačního syndromu Premenstruační syndrom trápí mnoho žen a je považován za téměˇř neřešitelný. Celostní medicína to ale vidí jinak.
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Nebojte se pms zdroj: shutterstock.com

PMS má tolik podob, že jsme samy mnohdy velmi překvapené, jak silné může být. Anebo třeba může být pouze mírné a následující měsíc je nutno držet draka ve sluji. Hormony si prostě dělají, co chtějí a obzvlášť naši partneři by mohli vyprávět sáhodlouhé historky o tom, jak se krčí někde v koutku, aby nedostali válečkem na nudle jenom proto, že dýchají. Zastánci antikoncepce vám budou tvrdit, že pokud budete zobat pilulky, vyřeší to váš problém a drahá polovička i širší okolí nebude mít týden v měsíci strach o život. My jsme ale pro alternativní metody. Co na premenstruační syndrom říká čínská medicína?

Co je premenstruační syndrom?

Premenstruační syndrom (PMS) je skupina příznaků, které se týkají menstruačního cyklu. Symptomy PMS se vyskytují v týdnu nebo dvou týdnech před menstruací. Symptomy obvykle trvají do doby začátku samotné periody. I když může premenstruačním syndromem trpět každá žena, včetně dívek v pubertě, nejsilnější výskyt PMS je až v 75% v období věku od 20-ti do 40-ti let. Častěji se vyskytuje u žen po porodu, při rodinné anamnéze depresivních poruch anebo při anamnéze poporodní deprese. Přesné příčiny PMS nejsou známy a mohou být spojeny se sociálními, kulturními, biologickými a duševními faktory.

PMS je nejčastějším gynekologickým problémem u žen. Je s ním spojeno více než 150 příznaků. Některé ženy je mají jen mírné, druhá skupina si každý měsíc prochází peklem. Projevy jsou velmi individuální nejen, co se týče jednotlivé ženy, ale mohou být odlišné i v jednotlivých měsících periody. Diagnostika PMS se obvykle zakládá na typických příznacích, ale také studiu krve a moči či dalších testech, aby se vyloučily faktory projevů jiných nemocí, např. neurologických.

Mezi typické fyzické příznaky pms patří otoky a citlivost prsou, celkové otoky těla, břišní nadýmání, zácpa nebo průjmy, poruchy trávení, bolesti hlavy (hlavně migrény), bolesti a křeče břicha, závratě, špatné dýchání (pocit nedodýchnutí), bolesti kloubů a svalů, zvýšená frekvence močení, větší žízeň, snížená tolerance alkoholu, projevy akné. PMS má také příznaky psychické a těmi jsou zvýšená závislost na soli a sladkostech, změny nálad, pláč, podrážděnost, únava, letargie, agresivita, deprese, nespavost nebo naopak zvýšená ospalost, zapomínání a duševní zmatek, panické ataky.

Kvůli nedostatečnému porozumění příčin PMS, může žena vyzkoušet různé léčebné postupy, aby dospěla ke konečnému terapeutickému řešení. Velmi důležité jsou způsoby zmírnění otoků, navození duševní pohody, schopnost relaxace a navýšení hormonu štěstí, endorfinů. Pokud se PMS nevyřeší těmito, mohou být podle různých symptomů předepsány farmaceutické prostředky, jako např. inhibitory prostaglandinu, antidepresiva, hormony.

Jak vidí čínská medicína PMS?

Gynekologie je jednou z hlavních klinických specializací v tradiční čínské medicíně. Její bohaté terapeutické metody a významné léčebné účinky jsou velmi vhodnou alternativou ke klasickým medicínským prostředkům. Jedinečné na pohledu čínské lidové medicíny na PMS je to, že pracuje s individualitou každé ženy zvlášť a věnuje se přímo jejím osobním projevům premenstruačního syndromu. Lékaři diagnostikují stavy podle složitého souboru příznaků a symptomů, kterým je každá žena vystavena a následně formulují individuální léčbu pro vyvážení harmonie těla i ducha. Namísto poskytnutí konkrétního léčiva pro jeden nebo dva neřešitelné problémy dostane pacientka bylinný přípravek, upravený pro své konkrétní potřeby, mající komplexní účinky. Např. bojuje proti patogenům, reguluje činnost orgánů nebo podporuje rovnováhu mezi nimi tak, aby se zvýšila celková kondice těla a jeho obranná schopnost.

Tradiční čínská léčba řeší problémy holistickým způsobem, aby byla schopná odhalit kořeny určitých problémů. U PMS byla několika výzkumy prokázána prospěšnost jeho léčení pomocí akupunktury a bylinných přípravků. V náhledu tradiční čínské medicíny je PMS zařazen do skupiny menstruačních obtíží, je jedním ze čtyř hlavních gynekologických problémů, které řeší tato alternativní medicína. Kromě PMS se do tohoto komplexu také řadí vaginální výtoky, těhotenství a problémy s porodem. I když pro premenstruační syndrom neexistuje v čínské lidové medicíně přesné pojmenování, jeho příznaky jsou rozptýleny v různých menstruačních monografiích, řeší se podle konkrétních projevů. Takže pokud máte migrény a otoky či akné, dostanete lék, který řeší tyto tři příčiny. Stručně řečeno, tradiční čínská medicína se domnívá, že syndrom je s poruchami oběhového systému a krve, protože jimi vzniká disharmonie jinu a jangu.

Jak TČM pohlíží na vývoj premenstruačního syndromu

Z pohledu TČM není PMS komplikované. Nicméně se domnívá, že emocionální namáhání, nevhodná strava a přepracování jsou faktory, které způsobují funkční poruchy orgánů. Protože hněv, frustrace a úzkost mohou snadno narušit tok krve a energie čchi, což vede ke vzniku stavu nazvaného „Stagnace jaterní čchi“. Ten se stává nejdůležitějším faktorem pro vývoj PMS. Nadměrná spotřeba studených a mastných potravin poškozuje slezinu a vede k tvorbě hladu a vlhkosti. To nejen vyčerpává ledvinovou esenci, ale také rozšiřuje oheň uvnitř srdce a jater. Tyto faktory obecně také přispívají ke stagnaci nedostatku jaterní čchi a ledvinového jinu, což jsou podmínky nezbytné pro vznik PMS. Respektive čínská medicína pracuje s PMS pomocí meridiánů jater a žaludku (ten prochází hrudníkem a břichem). Podívejme se více na konkrétní příznaky.

Změny nálad jsou podle čínské medicíny způsobeny hlavně stagnací jaterní energie čchi, která inhibuje slezinu před přeměnou potravy na živinovou esenci a to vede k nedostatečné zásobě krve, což má za následek utlumení celkové čchi. Tento stav ovlivňuje nepříznivě srdce i ducha. V některých případech stagnující energie čchi napomáhá přílišné přítomnosti ohnivého živlu v těle a zvýšené tvorbě hlenu. Ty se hromadí kolem jaterního meridiánu případně v oblasti hlavy a spouští tak emocionální problémy. Objevují se deprese, nepříjemní myšlenky, smutek, únava duševní i tělesná, nespavost, nechutenství, zpožďuje se menstruace. Pokud pravidelně vaříte a zdá se vám, že nemůžete dochutit jídlo, případně že je hořké nebo kdovíjaké, jenom ne dobré a nacházíte se v období PMS, nebojte se. Strávníkům bude určitě chutnat. Nejste-li si při hormonální smršti jista chutí připraveného pokrmu, nejlepší je ho nechat ochutnat nějakému muži.

Otoky a bolest prsou mají co dělat s meridiánem žaludku a jater. Žaludeční meridián prochází přes bradavky a jaterní podél prsou. Během menstruace inklinuje krev k většímu shromažďování v tepnách a díky tomu se může objevit relativní nedostatečná krevní zásoba meridiánů žaludku a jater. Což se projevuje bolestmi prsou, jejich otoky i zvětšenými uzlinami. Ženy mohou mít také pocit tlaku na prsou a nedostatečného dýchání. Nedostatek energie v žaludečním meridiánu se projevuje zvýšenou chutí na jídlo, lepivými vaginálními výtoku a problematickou menstruací. Dalším projevem oslabení tohoto meridiánu je bledost jazyka.

K bolestem hlavy dochází tehdy, když se v těle nahromadí hodně ohnivého elementu a má tendenci stoupat nahoru. Přebytek jakéhokoli elementu v těle zpomaluje nebo blokuje proudění energie čchi. Za migrénami se skrývá také odkrvení, respektive nedostatečné prokrvení hlavy. Proto je potřeba podpořit krevní oběh. Pomohou při tom např. éterické oleje.

Podle teorie TČM spolupracují slezina a ledviny, aby společně dokázaly řídit správný metabolismus vody. Obvyklé příčiny dysfunkce těchto dvou orgánů jsou stres a nevyvážená strava. V premenstruačním období jsou tyto orgány již přetěžovány, takže se v těle může snadno nahromadit voda. Nedostatečné vylučování vody je také způsobeno zpomalením energie čchi. Kromě otoků těla mohou toto období provázet také průjmy, ospalost, nadýmání, myšlenkovou pomalost a vše následně vyústí v silnou menstruaci.

V holistickém přístupu čínské medicíny lze najít daleko více různých náhledů na menstruační problémy, my jsme zmínili pouze nejčastější symptomy. Lze říct, že se při těchto projevech obecně se povětšinou jedná o jaterní disharmonii doprovázenou dalším disharmonickým prvkem. Z tohoto důvodu je pro zajištění přesné diagnózy zapotřebí návštěva zkušeného lékaře, zabývajícího se čínskou medicínou.