Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nespavost

Nespavost Spánek je důležitý pro fyzické zdraví i psychickou pohodu.
Renata Ježková
5,0 5
3

Nespavost zdroj: shutterstock.com

"Jak je známo, spánek posiluje." Už paní Kropáčková z pohádky o Machovi a Šebestové pravila tuto pravdu, když přišli vyléčit nemocného Pepouška, aby s nimi mohl do zoo na klokany a opice. A měla pravdu.

Nespavost, nekvalitní nebo přerušovaný spánek a následná spánková deprivace jsou poměrně závažné problémy, které následně ovlivňují chod mozku a celého těla. Pokud dva dny po sobě strávíte ve víru zábavy a nespíte, tělo si řekne o odpočinek. Každý z nás už se s tím někdy určitě setkal.

Pokud však trpíte dlouhodobě poruchami spánku, probdíte půlku noci nebo spíte výrazně méně, než byste potřebovali, dřív nebo později si tělo svoji daň vybere. Bohužel většinou jinde a jinak, než bychom čekali. Spíše než výraznou únavou se totiž nedostatek spánku projeví například sníženou imunitou, psychickou nepohodou, depresemi, úzkostmi, poruchami koncentrace nebo celkovým zhoršením chronických problémů.

Přejít na sekci článku:

Spěte s Bachem

zdroj:

Děti (a nebo třeba i rajčata) prý dobře prospívají při poslechu Mozarta. A stejně jako jeho inspirace, může i váš mozek a mysl čerpat z Bacha. Ale ne z poslechu, nýbrž těžit z benefitů esencí pro lidské zdraví a psychiku. Johanna vyměníme za Edwarda a máme před sebou Bachovky. Jedná se jemné tóny květinových vůní (které na rozdíl od těžkých mollových tónů Bachových kompozic) vytváří velmi účinnou pomoc při zkvalitňování spánku nebo i odstraní problém s nespavostí. Vybrat si můžete hotovou směs nebo pokud máte alespoň přibližný pojem o tom, co vás trápí, zkuste si najít vhodnou jednodruhovou esenci, která bude lépe cílená na váš momentální stav.

Jde o to, že problém se spánkem bývá dost komplexní. V tom případě je potřeba, abyste se rozklíčování tohoto problému věnovali na vědomé úrovni. Protože jen tak dojdete poznání, kde jsou problémy skryté a předejdete jim i v budoucnu. Takže výběr bachovek vás donutí se na problém zaměřit, začít o něm vědomě přemýšlet, hledat řešení a samotné květové esence vám pak na emocionální úrovni pomohou tohoto řešení snadněji dosáhnout.

Pokud si přece jen nejste jisti, tak zvolte Krizovou esenci noční nebo Kombinovanou esenci spánek od Les Fleurs de Bach. Nebo si s námi přečtěte o pěti nejčastějších esencích, které mohou řešit problémy se spánkem. A pokud vás zajímá celé spektrum esencí, určitě sáhnetě po knize: BACHOVY KVĚTOVÉ ESENCE OD A DO Z

Aspen (Topol osika)

Po topolu je vhodné při strachu z neznámých příčin, úzkostech a záchvatech. Zejména v případech, kdy vás při ulehnutí zachvátí neurčitý pocit, že “něco je špatně” nebo “něco se stane”. Pokud máte pocit, že jste něco opomněli nebo nedořešili, ale nevíte přesně, co vlastně. Pár kapek je též účinných u nočních můr nebo při náhlém procitnutí ze zlého sna.

Vervain (Sporýš, Verbena)

Sporýš pomáhá zejména v případech, kdy jsme plně ponořeni do nějaké činnosti. Intenzivně na nečem pracujeme a jsme plni nadšení, odhodlání, máme jasnou představu, jak mají věci vypadat.

White Chestnut (Bílý kaštan)

Určitě to znáte všichni. Ulehnete a v hlavě se vám spustí vír myšlenek, který nedokážete zastavit. Probíráte kolem dokola všechno, co se stalo, stane a stát mohlo. A všechny ty myšlenky bodají, jako ostnatý obal kaštanového plodu. Běží ve vás vnitřní monolog, který nedokážete utišit. Bílý kaštan vám pomůže najít zpět ztracený klid.

Walnut (Vlašský ořech)

Pokud vás v životě čekají změny, které ve vás vyvolávají nejistotu. Chybí vám odhodlání ke změně, ale cítíme nějaké vnitřní bariéry a bojíme se překročit vlastní stín, ořech pro vás může být tí správným řešením.

Impatiens (Netýkavka)

Nervozita, netrpělivost, ukvapenost, spěch, podrážděnost a neklid. Poznáváte se v některých z těchto emocí a pocitů? A nic z toho neodezní ani v momentě, kdy se uložíte ke spánku? Vy se jen neklidně převalujete v posteli a vyhlížíte východ slunce. Přiberte si na váš noční stolek netýkavku.