Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Olejová péče o lupénku

Olejová péče o lupénku Lupénka je zapeklitá věc a její léčba může být během na dlouhou trať. Máme pro vás 5 éterických olejů, které podpoří léčbu psoriázy.
Pavlína Klaudová
2,5 5
2

Olejová péče o lupénku zdroj: pexels.com

Lupénka neboli psoriáza je kožní onemocnění, které je výsledkem zrychlené reprodukce kožních buněk. Může se objevovat všude po těle, ale nejnáchylnější na její projevy jsou pokožka hlavy, lokty nebo kolena. Není nakažlivá, považuje se za dědičné onemocnění a také souvisí se špatnou činností imunitního systému.

Pokud bychom se podívali na věkové rozmezí, v jakém se lupénka nejčastěji objevuje, přišli bychom na to, že se jedná převážně o mladé lidi ve věku 15-35 let. Léčba tohoto kožního onemocnění závisí na závažnosti každého případu. Lehčí případy jsou léčeny krémy, mastmi a spreji, při horších projevech se naopak podávají léky vnitřně. Přesto je psoriáza dodnes tak trochu lékařským tajemstvím.

Problémem tradiční lékařské péče používající zmíněné krémy a masti je to, že v dlouhodobém horizontu mohou tyto přípravky člověku naopak uškodit. Jedná se totiž o kortikoidy a kortikosteroidy nepříznivě ovlivňující zdravotní stav člověka poměrně velkým množstvím vedlejších účinků. Esenciální oleje naopak při správném užívání vedlejší účinky neprokazují a dají se při zohlednění všech zdravotních faktorů používat prakticky bez rizika. Proto jsou vhodné při široké škále kožních onemocnění (např. ekzémy, akné a také psoriáza).

Pokud si v široké škále éterických olejů netroufáte vybrat ty, kterými se budete starat o své kožní potíže, nejlepší cesta je konzultovat jejich výběr s aromaterapeutem a nebo si od něj přímo nechat namíchat osobní směs na ošetření kůže. Problémem je, že stále ještě neexistuje dostatek studií, které by dokázaly přesvědčit nevěřící Tomáše o tom, že se psoriáza dá s éterickými oleji ošetřovat lépe než kortikoidy a kortikosteroidy.

Ale pokud začneme diskutovat o tom, že je lupénka často spojována se stresem, který funguje jako její spouštěč, téma éterických olejů se nám otevře, ať už chceme nebo ne. Esenciální oleje samozřejmě dosahují i k psychice člověka, tím pádem se také vztahují k tomuto dermatologickému tématu.

Éterické oleje na lupénku

Tymián je jedním z vysoce léčivých éterických olejů. Má silné antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Léčí kožní problémy, využijí ho sportovci při bolestech svalového aparátu, pomáhá zmírnit ekzémy a lupénku, pomáhá snižovat otoky a svědění kůže. U tymiánu je velmi důležitá opatrnost. Nikdy ho nepoužíváme na pokožku neředěný, vždy jej smícháme s nosným rostlinným olejem, např. kokosovým nebo mandlovým a s dávkováním to nepřeháníme, protože pracujeme s velmi silným éterickým olejem, který může způsobit alergické reakce a je u něho nutné nejdříve provést test kožní snášenlivosti na malé ploše pokožky.

Geránium je také vhodným olejem pro kůži trpící lupénkou. Díky svým pozitivním léčivým vlastnostem a hezké vůni, podobné růži (a také podobným terapeutickým vlastnostem), je pelargonie velmi dobře snášena, je využívána aromaterapeuty pro potlačení úzkostí, stresových poruch, k léčbě modřin a řezných ran a také ošetření neduhů pleti (ekzémy a lupénka).

Levandulový olej je prakticky základním stavebním kamenem naší domácí přírodní lékárničky, protože dokáže obstarat mnoho věcí najednou. Podporuje lepší spánek, uklidňuje, ruší stresové situace, je antiseptický a antibakteriální a zmírňuje kožní problémy. Tyto jeho vlastnosti ho přímo předurčují k péči o problematickou pleť. Linalool obsažený v levandulové esenci snižuje vnímání bolesti a zánětlivé reakce a je účinný proti svědění pokožky. Samozřejmě dáváme pozor na to, abychom ho používali s mírou u osob s nízkým tlakem. Ti, kteří trpí extrémně nízkým tlakem, by ho neměli používat vůbec.

Slaměnka je dalším doporučovaným éterickým olejem pro potlačení příznaků lupénky. Díky svým terapeutickým vlastnostem se velmi dobře hodí k léčení problémů kůže. Je také antiseptická, má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Slaměnka je jedním z mála esenciálních olejů, které lze použít na kůži neředěné. Jedinou nevýhodou slaměnky je poměrně vysoká cena za 1 ml esence.

Tea tree esenciální olej je dalším z olejů, který využijeme při léčbě lupénky. Používá se také u kurdějí. Nemusí se ředit, ale musí se provést test snášenlivosti, neboť se mohou (i když ojediněle) vyskytnout alergické reakce.

Pokud si chcete namíchat vlastní směs pro ošetření pokožky, dbejte na to, abyste dávali pozor na sílu a intenzitu jednotlivých vůní, u výrazných éterických olejů volte menší množství, přidat můžete vždy. Do 100 ml nosného oleje nakapejte 50 kapek esence nebo směsi esencí.

Související produkt
Tea tree 25 ml
ESI / 203 Kč
100% čistý tea tree olej pochází z Austrálie, kde je uznáván jako přírodní antiseptikum. Garantovaný obsah terpinenu-4-ol v tomto výrobku je vyšší než 38 % a má výrazné antiseptické účinky.
Detail produktu