Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pálí vás Pitta?

Pálí vás Pitta? Ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy – Kapha, Váta, Pitta.
Jana Konečná
5,0 5
2

Pálí vás Pitta? zdroj: shutterstock.com

Pitta vás může pálit obrazně i doslova. Pita s jedním „T“ je arabský chléb ve tvaru placky. Pitta se dvěma „T“ je energetický konstituční typ, který vymezuje ajurvéda. Ajurvédská nauka rozlišuje tři konstituční typy – Pitta, Váta a Kapha. Tyto typy jsou označovány jako dóši. V každém člověku jsou v určitém poměru zastoupeny všechny tyto tři dóši. Ideální stav je, pokud jsou všechny v rovnováze. Ale většinou jedna z nich převažuje. Slovo dóša v sanskrtu znamená porucha a převaha jednotlivých dóš může vnést do našich životů chaos.

Každá dóša má určitou funkci. Váta zajišťuje výměnu informací v nervové soustavě, stará se o krevní oběh a má na starosti také trávení a vylučování. Pitta ovlivňuje trávení a metabolismus. Kapha hospodaří s rozložením tuků a svalů v těle a její vliv se projevuje i na kostech. Dóši jsou pro naše smysly nezaznamenatelné, ale jejich vlastnosti se odrážejí v našem vzhledu, chování i zdravotním stavu. Pro přesnější určení, jaký jste konstituční typ, doporučujeme udělat konstituční test. V tomto článku si přiblížíme konstituční typ Pitta, a poradíme si jak jej harmonizovat.

Přejít na sekci článku:

Jak se Pitta projevuje?

Jak se Pitta projevuje? zdroj: shutterstock.com

Pitta v našem těle ovlivňuje nejen metabolickou rovnováhu a hospodaření s energiemi, ale také ovlivňuje funkci zraku a zabezpečuje tělesnou teplotu. Pokud je v rovnováze, projevuje se bystrostí, inteligencí a porozuměním. Její nerovnováha plodí zlost, nenávist, nepřejícnost a žárlivost. Pitta zastupuje živly vodu a oheň. Podle některých zdrojů jen oheň. Jako oheň je ostrá, rychlá a horká. Jako voda tekutá, olejnatá a kyselá. Podobně jako jsou oheň a voda protikladné, tak i člověk typu Pitta může působit také protikladně.

Vzhled a tělesné projevy

  • Horkost – projevuje se na našem těle silným trávením, teplou kůží a sklonem ke zvýšené teplotě.
  • Ostrost – často se odráží v ostřeji řezaných rysech, především nosu a bradě. Dále můžeme Pitta ostrost zahlédnout v bystrém pohledu a rázném a úderném mluveném projevu.
  • Tekutost – typ Pitta má sklony k vyšší potivosti a chodí častěji močit.
  • Pálivost – pálení Pitty se může projevit i konkrétně prostřednictvím pálení žáhy, vyvolaném jejím zvýšeným apetitem a chutí na slaná, kyselá, ostrá a mastná jídla.

Povaha – typ Pitta má většinou výborné organizační schopnosti, má spoustu nápadů a rád se přímo vrhá do jejich realizace. Má dobrý smysl pro humor. Je pro něj také typická cílevědomost a kvalitní paměť. Na druhou stranu bývá někdy „tahem na branku“ až příliš zaujatý a při sebemenší nesnázi se rychle rozčílí.

Zdravotní stav – pokud je Pitta v nerovnováze, může se na našem těle projevit problémy se zažíváním, časté jsou kožní vyrážky a záněty. Objevuje se i onemocnění ledvin, migrény či problémy s nespavostí.