Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Péče o slinivku a slezinu

zdroj:

Bez slinivky by všichni pravděpodobně trpěli cukrovkou a nebyli schopni trávit potravu. Přesto mnoho lidí péči o tento důležitý orgán podceňuje. Jak o svou slezinu pečovat co nejlépe a proč je pro nás nenahraditelná?

Potíže se slinivkou mohou být jak akutní, tak chronické. Náchylnější k zánětům bývají lidé holdující tučnému jídlu, alkoholu, kouření a také ti, kteří trpí obezitou. Mezi další rizikové faktory patří především nádorová onemocnění dutiny břišní, žlučové kameny. Za vznikem zánětu mohou ovšem stát i některá virová onemocnění nebo úrazy břicha. Roli hraje také genetika.

Příčiny nejsou zkrátka zcela jednoznačné a zánět slinivky může potkat dokonce i sportovce vyznávajícího zdravý životní styl. Jak tedy tělu ulevit, když potíže udeří?

Jaká je funkce slinivky břišní?

Slinivka břišní – neboli pankreas – plní hned dva důležité úkoly: produkuje trávicí enzymy a stojí také za tvorbou hormonů inzulín a glykogen. Při normální funkci putují trávicí enzymy do dvanáctníku, v případě akutního zánětu se však aktivují již ve slinivce a napadají ji. Za chronickým zánětem pak stojí přeměna slinivky ve vazivo čili její zjizvení.

Jak poznat potíže se slinivkou podle toho, kde to bolí

Trápí vás bolest břicha, ale nejste si jistí, jestli za potížemi stojí právě slinivka? Vydejte se pro jistotu k lékaři, který vás vyšetří.

Na zánět slinivky ukazuje bolest v nadbřišku, která bývá vcelku intenzivní a někdy vystřeluje až do zad či ramene. Špatná funkce slinivky se může projevovat také rychlým hubnutím, průjmy, zvracením nebo nechutenstvím.

Co dělat při zánětu slinivky břišní

Základem léčby je především dieta, která zahrnuje dostatečný pitný režim a netučnou stravu. Zcela vynechat byste měli alkohol a kouření. V jídelníčku by měly převažovat bílkoviny a pomoci mohou také vitamíny A, D, B nebo K. Jídlo můžete rozdělit až do 7 porcí denně.

Při dlouhotrvajícím zánětu předepisují lékaři také léky. Akutní forma si pak někdy vyžádá hospitalizaci. Pokud vás bolest přepadne nečekaně, uleví vám poloha vkleče, kdy se položíte přes kolena.

Jak vidí pankreas čínská medicína

Slinivka neboli pankreas je dle tradiční čínské medicíny spojena s emocemi a duševní rovnováhou. Zajímavostí je, že čínská medicína považuje slezinu a slinivku za jeden orgán, jehož funkci můžete podpořit bylinnými tinkturami. Doporučována bývá smetánka, čekanka, kopřiva, divizna, pelyněk, fenykl nebo například ostropestřec. K duševní pohodě pak přispívá aromaterapie. Měsícem, kdy bývá slinivka oslabena nejvíce, je září. Na přelomu léta a podzimu proto nezapomeňte odlehčit stravu.

Slezina je také silně spojena s elementem země. Lidé, kteří v sobě mají element země slabší se soustavně o něco obávají, mají hodně myšlenek, které je trápí a to třeba i v noci. Neustále se obávají například o děti, rodinu nebo hladký chod v jejich zaměstnání, příliš ale nehledí na sebe, svoje potřeby a svoje přání nebo rozvoj. Naopak přemíru posílený zemský element vede k přehnanému hromadění a “zajišťování”. 

Úlevu přinesou bylinky na slinivku břišní

Příroda nabízí pomocnou ruku. Sáhnout můžete po již zmiňovaných bylinkách jako čekanka, smetánka nebo měsíček a uvařit z nich čaj. Před jídlem je pak vhodný odvar z lékořice. Nejjednodušším řešením je zakoupit již hotové směsi, ideálně v BIO kvalitě, tak aby bylinky nabídly slinivce skutečnou podporu a ničím ji nezatěžovaly. Doporučujeme například čajové směsi od značky Ecce Vita. Jsou synergicky namíchané, tzn. jednotlivé byliny svoje působení navzájem podporují.

TIP: Směs na snížení cholesterolu v krvi obsahuje smetánku lékařskou i čekanku.