Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Podzim ve znamení měsíčku lékařského

Podzim ve znamení měsíčku lékařského Měsíček díky své jasně oranžové barvě symbolizuje radost za života, dodává energii a zároveň je skvělou účinnou léčivkou.
Iva Lhotská
4,0 5
4

Podzim ve znamení měsíčku lékařského zdroj: shutterstock.com

Letošní podzim se nám asi zbláznil. Nejdřív to vypadalo, že nastoupí po parném létě bez léta babího hned zima a nyní si můžeme užívat skoro jaro. Nejspíš i proto na mě z jedné vedlejší zahrádky minulý týden jukla nádherná oranžová kytička. Hádejte, co by to tak mohlo být! Ano, byl to měsíček. A to není jen tak obyčejná kytička! Nejenže má přídomek lékařský, ale opravdu je další zázračnou léčivou rostlinou.

Oranžová je barvou mládí, optimismu, svěžesti a radosti ze života. Podzim nám ji přináší asi proto, abychom se s energií a radostí mohli připravit na zimu. Oranžová barva skvěle působí na trávení a vylučování - vždyť je také spojena s naší druhou čakrou, která se nachází v oblasti podbřišku. Oranžová nám dodá energii a pomáhá eliminovat deprese. Květiny oranžové barvy navíc symbolizují bohatství, hojnost a teplo domova.

Mezi jednu z nejznámějších léčivých rostlin a zároveň velmi optimistickou květinu patří měsíček. Zajisté ho znáte pod názvem měsíček zahradní nebo lékařský. Květy měsíčku symbolizují Slunce a jeho pouť během celého ročního cyklu. Sušené kvítky se při svátečních rituálech přidávaly do kadidla či očistných koupelí. Jinak se dá podle toho, zda jsou květy měsíčku ráno zavřené, snadno předpovědět déšť.

Přejít na sekci článku:

Odkud měsíček pochází?

Odkud měsíček pochází? zdroj: shutterstock.com

Měsíček zahradní aneb Calendula Officinalis je léčivá rostlina původně pocházející z jihu Evropy a z Orientu. Měsíček používali jako zkrášlující a omlazující prostředek již ve starověkém Egyptě. Hinduisté jím zase zdobili svoje chrámy. Měsíček se pěstuje jako letnička používaná pro výsadbu na záhony. Jedná se v podstatě o jednoletou (výjimečně dvouletou) okrasnou rostlinu s bohatě větvenou až 50 centimetrů vysokou lodyhou, vřetenovitým kořenem podlouhlými listy a žlutými až oranžovými květy.

Kvete od června do podzimu. Existuje více druhů a všechny mají podobné léčivé účinky. Sbírá se květ s kalichem nebo bez kalichu. Za suchého a hlavně slunného počasí se sbírají jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu nebo s ním. Možná už jste se setkali s tím, když jste byli koupit sušený měsíček v bylinářství, že se vás zeptali, zda ho chcete se zákrovem nebo bez zákrovu...

Když se bylinka nasbírá, rychle se pak suší ve stínu. Sušená droga má jemný pach a chuť slanou, nahořklou a trpkou. Je třeba ji chránit před světlem, aby se uchovala její barva. Měsíčkový květ obsahuje komplex velmi účinných a zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně silice, hořčiny, karotenoidy (ze kterých se v našem organismu vytváří vitamin A; hlavně v tenkém střevě a játrech), saponiny, flavonoidy, slizovité látky, kyselinu salicylovou, vitamin C a polyacetylenové sloučeniny.