Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Podzim ve znamení měsíčku lékařského

Podzim ve znamení měsíčku lékařského Měsíček díky své jasně oranžové barvě symbolizuje radost za života, dodává energii a zároveň je skvělou účinnou léčivkou.
Iva Lhotská
4,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Několik doporučení jak měsíček používat

Několik doporučení jak měsíček používat zdroj: shutterstock.com

Příprava měsíčkové masti: Dvě vrchovaté dvouhrsti květů, stonků a listů se nadrobno nasekají. Rozehřeje se 500 g bambuckého másla, do něhož vsypeme měsíček, necháme vzkypět. Poté zamícháme a sundáme z plamene. Jeden den necháme odstát a pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno nejlépe do skleněné nádoby. Použití: pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, spáleniny, omrzliny, vředy, plísně na nohou, proleženiny, popraskaná kůže, podlitiny, hemoroidy, spáleniny od slunce, řezné rány.

Čaj: 1 vrchovatá lžička sušené drogy z květu, listu a stonku na 1/4 litru. Dospělí mohou vypít 1 - 2 šálky čaje denně jako prevenci. Při léčbě pak mohou popíjet 3 - 4 šálky denně. Působí na žloutenku, čištění krve, onemocnění jater, průjmy, škrkavky, zlepšení trávení, zánět tlustého střeva, při bolestivé nebo opožděné menstruaci.

Tinktura: plná hrst květů na 1 litr pálenky nebo vodky. Necháme dva týdny vylouhovat na slunci nebo při teplotě okolo 20 stupňů. Používá se na zesílení účinků čaje, jako obklad při pohmožděninách, ranách, přetažení svalu, výronu krve, na hnisavé vředy, nádory a otoky.