Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sedmikráska a kopretina: bylinky pro zdraví

Sedmikráska a kopretina: bylinky pro zdraví Jsou si tak podobné, jaký je v nich tedy rozdíl?
Iva Lhotská
5,0 5
6

Sedmikráska a kopretina: bylinky pro zdraví zdroj: unsplash.com

Také jste, milé dívky a ženy trhaly v dětství na louce sedmikrásky a vily z nich věnečky? Nebo jste otrhávaly okvětní lístky kopretiny a ptaly se: "Má mě rád, nemá mě rád?" Dodnes mám v živé paměti, jak jsem pobíhala u babičky na zahradě, zkoumala a trhala, co se dalo a neustále se mé trpělivé a stále usměvavé bábi ptala, co že je tohle za kytičku. :-) A pokud to byla bylinka, hned jsem potřebovala vědět, na co je. Pak jsem kreslila kvartetové karty s květinami i bylinami. Dnes bych v tom klidně pokračovala, leč bohužel nemám zahrádku. Tak vám alespoň blíže představím tyto dvě květinky, které jsou si poměrně vizuálně podobné, přesto mají mírně odlišnou oblast působení na naše zdraví.

Přejít na sekci článku:

Sedmikráska chudobka proti nachlazení

Sedmikráska chudobka proti nachlazení zdroj: unsplash.com

Tato malá medonosná kytička se svým latinským názvem Bellis Perennis, ale třeba i s lidovým jménem kněžský límeček, roste všude možně na loukách, mezích, trávnících i pastvinách. Jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, dorůstající maximální výšky patnácti centimetrů. Má podlouhlé listy, rostoucí v přízemní růžici a bílé nebo narůžovělé okvětní plátky. Tato jemná a přívětivá kytička má nezdolnou sílu. Kvete skoro po celý rok a navíc je odolná vůči mrazům. Od dubna do října se mohou sbírat bílé kvítky se stopkou do dvou centimetrů.

Sedmikráska roste hojně po celé Evropě, najdete ji i v Malé a Přední Asii, tedy například v Sýrii.

Jedná se sice o malou, téměř nenápadnou kytičku, ale pokud si ji nasušíte, máte bylinku s mnoha léčivými účinky, která vám vyléčí nachlazení, chřipku, kruhy či váčky pod očima, ale též vás ochrání před zlem!

Cenné látky, účinky a užití sedmikrásky

K významným látkám, které jsou obsaženy v sedmikrásce, patří hořčiny, saponiny, silice a sliz. Také zlepšuje vstřebávání vápníku.

Sedmikráska chudobka se používá ve formě čaje či odvaru, popřípadě jako součást léčivých čajových směsí. Můžete si klidně utrhnout pár kvítků a sníst je nebo přidat do jarních salátů.

Především působí protizánětlivě, má mírně stahující účinky, zabírá při nachlazení, horečce a chřipce. Podporuje vykašlávání, napomáhá odhleňování a ulevuje při chronických onemocněních horních cest dýchacích. Je vynikající při rekonvalescenci po zápalu plic

Sedmikráska napomáhá lepší látkové výměně, léčí játra, žlučník a slezinu, zlepšuje trávení, ale též posiluje ledviny. Je skvělým léčivým prostředkem při zavodnění a otocích, jelikož má močopudné účinky. Také působí blahodárně při revmatismu. Sedmikráska celkově pročišťuje organismus a pomáhá zmírnit menstruační křeče.

Sedmikráska se dá využít i zevně, k obkladům při kožních problémech, otocích, vředech i na hnisající rány. Napomáhá při hojení krevních podlitin a namožených svalů, lze si ji tedy přidat i do koupele.

Čaj ze sedmikrásky

Sedmikráska chudobka proti nachlazení

Do půl litru vroucí vody dejte tři čajové lžičky sušené bylinky a nechte přejít varem. Asi čtvrt hodiny nechte odstát a poté čaj mírně vychladlý popíjejte po doušcích. Běžná dávka je dva až tři šálky denně.

V případě nachlazení se pije odvar teplý, jinak vlažný nebo i studený. Pokud přidáte k sedmikrásce jitrocel a podběl, můžete tak léčit choroby z nachlazení a zánět průdušek. V kombinaci s řepíkem se dá sedmikráska použít na koupel při kožních problémech.

Tinktura ze sedmikrásky

Jednu polévkovou lžíci sušené bylinky zalijte pěti lžícemi čistého, nejlépe 40% alkoholu a nechte dva týdny odstát v uzavřené sklenici. Třikrát denně se užívá deset kapek na lžíci vody. Mírně naředěnou tinkturu ve stejném poměru lze použít rovněž k mazání při problémech s pokožkou.

Sirup ze sedmikrásky

Do půl litru vroucí vody vhoďte hrst květů sedmikrásky a nechte dvanáct hodin stát. Poté sceďte, přelijte přes pláténko a až do zhoustnutí vařte spolu s půl kilogramem třtinového cukru. Může se využít i med, ale ten by neměl přejít varem. Při kašli se užívají dvě až čtyři lžičky denně.

Sedmikrásku můžete bez obav užívat dlouhodobě, protože není toxická a při doporučeném, správném dávkování nemá vedlejší účinky.