Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šeřík

Šeřík Květy šeříku mají nejen úžasnou vůni, ale jsou také jedlé a lze je využívat v kosmetice i v léčitelství.
Jana Konečná
4,8 5
32

Šeřík zdroj: shutterstock.com

Za dva dny začíná květen a jeho neodmyslitelný symbol šeřík právě začíná kvést. Šeřík obecný je opadavý keř, který může dorůstat do výšky až sedmi metrů. Během května pak podle druhu vykvétá v bílé, fialové, modré, levandulové, růžové, purpurové a nachové barvě. O pojmenování šeříku se dodnes vedou diskuze, pravděpodobně však jeho název vychází z toho, že nejsilněji se šeřík rozvoní právě za stmívání, když se šeří.

Šeřík však není jen keř s úchvatným květenstvím a omamnou vůní. Stejně jako ostatní květy má šeřík taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín znamená vášeň a fialový a růžový šeřík potom symbolizuje lásku obecně. Pokud tedy chcete milované osobě dát najevo, co k ní cítíte, šeřík v květnu bude tou pravou volbou. Kromě toho má šeřík také spoustu využití v kosmetice i v léčitelství.

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky šeříku

Léčivé účinky šeříku zdroj: shutterstock.com

Šeřík byl pro léčebné účely využíván spíše v minulosti. V současnosti figuruje spíše jako dekorativní květina. Což je velká škoda. Z květů šeříku si můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám navíc pomůže od bolesti hlavy, migrény, dokáže i zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus. V minulosti se taktéž užíval proti bolestem v krku, při zduřených mandlích a při revmatismu nebo při záchvatech dny. Působení čaje můžete také podpořit šeříkovými obklady.

Obklady vyrobíte z čerstvých květů zvlhčených jablečným octem. Přikládejte je zabalené v plátně a vyměňujte po půl hodině až do odeznění bolesti. Pro přípravu šeříkového čaje potřebujete hrst čerstvých nebo sušených květů. Zalijte je 250 ml vroucí vody a nechejte zhruba půl hodiny louhovat. To je jediná nevýhoda šeříku - dlouho se louhuje. Sušený šeřík můžete také smíchat se zeleným čajem a vytvořit si tak jedinečnou příchuť. Hotovou čajovou směsí pak můžete i někoho obdarovat – dokonalý dárek, zelený čaj s příchutí a vůní šeříku.

Šeřík sbírejte začátkem května, v době, kdy je plně rozkvetlý. Drobné kvítky z květenství šeříku můžete použít i jako netradiční jedlou ozdobu na saláty i jiné pokrmy. Třeba na svatebních dortech vypadá naprosto úchvatně. Jedině alergici by si měli na používání šeříku dávat velký pozor, protože květy šeříku obsahují opravdu velkou dávku alergenů. Navíc se dá z květů šeříku vyrobit úžasně vonící šeříkový sirup nebo šeříkové želé, kterými pak můžete dozdobit dezerty nebo zmrzliny.