Studí vás Kapha?

Přejít na sekci článku:

Co Kaphu ještě více ochlazuje?

Co Kaphu ještě více ochlazuje?zdroj: shutterstock.com

  • Zimní vlhké a chladné počasí – asi každý to na sobě pozná, že spolu s pomalu nastupujícím podzimem a propršených, lezavých dnech na něj přichází únava a určitá zpomalenost. To se v nás jen probouzí Kapha. On takový zimní odpočinek není špatný a dokonce je správné se napojit na koloběh přírody a dopřát si spolu s ní „zimní spánek“. Jenže ne každý si může dovolit skoro celou zimu prolenošit. Navíc, pokud ve vás typ Kapha již dominoval, podzimní a zimní počasí jej může ještě více prohloubit a způsobit závistivost, lakomství a silný pocit nepochopení a vnitřního smutku.
  • Nadměrný příjem vody a jídla – i když hydratace organismu je potřebná, nic se nemá přehánět a příjem dokonce i čisté vody v nadbytečném a nepotřebném množství organismus zbytečně zatěžuje. Stejně tak nadbytečná konzumace zejména nevhodných potravin. Podle ajurvédy obě tyto činnosti zvyšují Kaphu, která pak způsobuje únavu. Což je logické – přetížený organismus vkládá veškerou energii do strávení a vyloučení nadbytečně přijímaných látek a nezbývá mu moc energie na další činnosti.
  • Malá pohybová aktivita a sedavý způsob života – vede spolu s konzumací velkého objemu potravin k nadváze, v nejhorším případě až k obezitě. Způsobuje také horší pohyblivost a může být zodpovědná i za nižší sebevědomí a neasertivní chování.