Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Studí vás Kapha?

Přejít na sekci článku:

Co Kaphu ještě více ochlazuje?

Co Kaphu ještě více ochlazuje? zdroj: shutterstock.com

  • Zimní vlhké a chladné počasí – asi každý to na sobě pozná, že spolu s pomalu nastupujícím podzimem a propršených, lezavých dnech na něj přichází únava a určitá zpomalenost. To se v nás jen probouzí Kapha. On takový zimní odpočinek není špatný a dokonce je správné se napojit na koloběh přírody a dopřát si spolu s ní „zimní spánek“. Jenže ne každý si může dovolit skoro celou zimu prolenošit. Navíc, pokud ve vás typ Kapha již dominoval, podzimní a zimní počasí jej může ještě více prohloubit a způsobit závistivost, lakomství a silný pocit nepochopení a vnitřního smutku.
  • Nadměrný příjem vody a jídla – i když hydratace organismu je potřebná, nic se nemá přehánět a příjem dokonce i čisté vody v nadbytečném a nepotřebném množství organismus zbytečně zatěžuje. Stejně tak nadbytečná konzumace zejména nevhodných potravin. Podle ajurvédy obě tyto činnosti zvyšují Kaphu, která pak způsobuje únavu. Což je logické – přetížený organismus vkládá veškerou energii do strávení a vyloučení nadbytečně přijímaných látek a nezbývá mu moc energie na další činnosti.
  • Malá pohybová aktivita a sedavý způsob života – vede spolu s konzumací velkého objemu potravin k nadváze, v nejhorším případě až k obezitě. Způsobuje také horší pohyblivost a může být zodpovědná i za nižší sebevědomí a neasertivní chování.