Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Studí vás Kapha?

Přejít na sekci článku:

Jak Kaphu trochu rozehřát

Jak Kaphu trochu rozehřát zdroj: shutterstock.co

  • Pohybová aktivita – Kapha potřebuje dostatek pohybu, aby se na fyzické i psychické úrovni trochu ohřála a roztála.
  • Bylinky – pro harmonizaci dóši Kapha vyzkoušejte bylinné ajurvédské čaje. Svědčí jí zejména čaj nebo čajová směs z brahmi, trikatu a čandry.
  • Jídlo – pro Kaphu je důležité teplé jídlo s nějakým prohřívacím kořením. Zahřeje ji zázvor, chilli, ale i skořice. Není vhodné konzumovat příliš studené nebo dokonce zmrzlé produkty. Taková zmrzlina typu Kapha ve výsledku neudělá vůbec dobře. Je dobré se také vyvarovat konzumaci mléčných výrobků. Jako přílohu k hlavnímu chodu můžete zvolit různé obilniny. Zahřívací efekt má ječmen, pohanka a kulatozrnná rýže. Zelenina je vhodná dušená nebo krátce povařená. Tepelně upravené jídlo doplňte syrovou listovou zeleninou. Naopak se snažte omezit konzumaci masa, občas si však můžete dopřát trochu bílého masa. Snažte se jídlo si nedosolovat a co se týká sladidel, tak si vybírejte mezi těmi nejkvalitnějšími na přírodním základě, jako je stevie a raw med. Jednou za čas si můžete dopřát skleničku kvalitního červeného vína, jež při konzumaci v malém množství podporuje krevní oběh a posiluje srdce. Celkově pak organismus prohřívá.