Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

UV záření a jeho vliv na pokožku, aneb proč a jak se před ním chránit

UV záření a jeho vliv na pokožku zdroj: pinterest.com

V rámci péče o pleť a pokožku bychom neměli zapomínat na ochranu před slunečním zářením. Tuto péči je ovšem nutné praktikovat i v zimě. Říkáte si proč, když nesvítí tolik sluníčko? Proč je nutné používat krémy se SPF faktorem? To vše, a ještě něco navíc se dozvíte v následujícím článku.

UV záření a jeho druhy

Ultrafialové záření je škodlivé pro naši pleť, ale i pro naše oči. Aby toho nebylo málo, rozlišujeme dva typy UV záření, a to UVA a UVB. Jaký je mezi nimi rozdíl?

UVA (A=aging, stárnutí) záření představuje 95 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Vyskytuje se v průběhu celého roku, ať už je zataženo či prší, UVA záření je tu stále. Může proniknout velmi hluboko do kůže, a to až k buňkám dermis. Je hlavní příčinou stárnutí pleti.

UVB (B=burning, spálení) záření proniká do epidermální vrstvy kůže, kterou poškozuje a hraje tím významnou roli v tvorbě rakoviny kůže. UVB záření podněcuje v pokožce produkci melaninu a tím vzniká opálení, zároveň je hlavní příčinou zarudnutí a spálení pokožky sluncem. UVB na rozdíl od UVA neprochází sklem.

Co znamená SPF a jak ho správně vybrat

Krémy na opalování, ale už i běžné pleťové krémy v sobě mají SPF ochranu. Co to SPF znamená? SPF je zkratka pro Sun Protection Factor, tedy ochranný sluneční faktor. Tento ochranný faktor značí schopnost bránit poškození pleti pouze před UVB paprsky, tedy jak dlouho po nanesení krému zůstane vaše pokožka chráněná před UVB zářením. Dalo by se říci, že čím větší ochranný faktor, tím je déle pokožka chráněna. V dnešní době existuje celá řada krémů, které ochrání jak před UVA tak UVB zářením, jsou to tzv. širokospektrální opalovací krémy (Broad Spectrum). Na opalovacích krémech ho poznáte označením PA (=Protection grade of UVA).

Před výběrem krému s ochranným faktorem je dobré znát tvůj tzv. fototyp.

Jaké druhy fototypů jsou? 

Fototyp I - nápadně světlá pokožka, rezavé vlasy, pihy, modré oči, na slunci se téměř vždy spálí, kůže nikdy nezhnědne. 

Fototyp II - světlá pokožka, světlé vlasy, zelené/šedé/modré oči, opaluje se do červena, občas kůže zhnědne.

Fototyp III - světle hnědá pokožka, hnědé vlasy, hnědé oči, jen výjimečně se spálí, většinou zhnědne.

Fototyp IV - tmavá pokožka, tmavě hnědé/černé vlasy, hnědé oči, na slunci se téměř nikdy nespálí, vždy zhnědne. 

Fototyp V - velmi tmavá pokožka, černé vlasy, tmavé oči, na slunci se nikdy nespálí, vždy zhnědne. 

Je však nutné brát v potaz individualitu každého z nás a tyto informace brát pouze informativně a přizpůsobit péči o pokožku k aktuálním potřebám vaší pokožky.

Minerální vs. chemické UV filtry 

Chemické neboli syntetické UV filtry pronikají do pokožky a UVB záření absorbují, pomocí chemické reakce ho mění na teplo. Než začnou spolehlivě působit, musí se dostatečně vstřebat, proto je nutné nanášet opalovací krém s chemickým filtrem alespoň 20 minut před opalováním. Chemické sluneční filtry mívají lehčí texturu, snadno se aplikují a nedělají bílé skvrny.

Fyzikální neboli minerální filtry (oxid zinečnatý, oxid titaničitý) nepronikají do pokožky, zůstávají na povrchu a vytváří na ní ochrannou vrstvu, díky které se UVB záření odráží od kůže. Účinkují okamžitě po nanesení na pokožku a jsou ideální pro citlivější pleť, protože znamenají menší riziko podráždění. Moderní opalovací krémy často kombinují oba typy filtrů pro efektivnější ochranu pokožky.

Jaký produkt s ochranným faktorem vybrat

Pokud tápete, jaký produkt zařadit do své denní rutiny, máme tu pár tipů, jak si vybrat ten správný.

Opalovací krém, mléko
– vhodný na celé tělo, včetně obličeje (bez make-upu)
– mají hustší konzistenci, je nutné dbát na rovnoměrné nanášení

Opalovací spreje a oleje na opalování
– je oblíbený díky jednoduchosti aplikace na pokožku
– nemusí se roztírat, můžete nastříkat i na obličej v případě, že máte make-up
– opalovací oleje často disponují nižším ochranným faktorem

Dekorativní kosmetika s SPF faktorem
– ať už používáte pudry, BB krémy, make-upy s SPF faktorem, mějte na paměti, že v       létě tato ochrana nestačí a je nutné doplnit svou rutinu i o ochranný krém
– nedostatečná ochrana
– mohou zanechávat stopy či hrudky v případě nerovnoměrného nanášení

Kdy a jak používat opalovací krém

Opalovací krém či opalovací kosmetiku s SPF faktorem je vhodné nanést na pokožku obličeje, krku a dekoltu asi 20 min. před tím, než se plánujete vystavit slunci. Při ranní rutině je doporučeno použít opalovací krém po použití hydratačního krému a s ničím ho nemíchat. Při aplikaci denního krému se SPF je nutné dbát na dostatečné množství, jelikož jeho primární funkce je hydratovat pokožku.

!! Krémy s ochranným faktorem je nutné nanášet opakovaně,a to i přesto, že se jedná o krémy voděodolné. Voděodolnost značí odolnost vůči potu a vodě, nicméně po vykoupání je třeba nanést krém znovu! Opalovací krém je vhodné znovu aplikovat po 2-3 hodinách.

Po opalování

Stejně tak, jak dbáme na pokožku před vystavení slunci, nesmíme zapomínat také na péči po slunění. K tomu je vhodné použít kosmetiku určenou speciálně po opalování a podráždění od sluníčka. Obsahují výživné složky, které pleť zklidní a hydratují a některé i příjemně chladí. Krémy či gely po opalování je vhodné nanést po vystavení pokožky slunci 
a to i několik následujících dní po.

Nejčastější dotazy a mýty 

Kolik krému si mám aplikovat? Je doporučována půlka čajové lžičky na tvář a krk.

Když použiju vysoký SPF faktor neopálím se. Není pravda. SPF neposkytuje 100% ochranu, tudíž se opálíte, ale pomaleji a zabráníte tím tak spálením kůže.

Minerální filtry nechrání před UVA zářením? Minerální filtry (konkrétně oxid zinečnatý) ochrání jak před UVA tak UVB zářením.

Můžu místo krému se SPF použít rostlinné oleje? Ne. Neposkytují ochranu před UVA a UVB zářením.

Používám dekorativní kosmetiku s SPF, to nestačí? Ne, nestačí. Dekorativní kosmetikou nezajistíte dostatečnou vrstvu a tím plnohodnotnou ochranu.

Co je to UPF? UPF je označení oblečení, které poskytuje ochranu před UVA/UVB zářením.

Když nesvítí sluníčko, tak proč se mám mazat opalovacím krémem? UVA záření prostupuje i přes mraky, sklo, odráží se od sněhu, je zkrátka všude. Je třeba se před ním chránit, a to i když nesvítí sluníčko. Zabráníte tak předčasnému stárnutí pleti.