Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vzdušná Váta

5.0 5
3

Vzdušná Váta zdroj: shutterstock.com

V minulých dílech jsme se seznámili s ajurvédskými konstitučními typy Kaphou a Pittou a vysvětlili jsme si také základní pojmy, které se dóš týkají. O tom, jak mohou ovlivňovat naše životy, vzhled, zdraví, odolnost proti zátěžovým situacím a další.

Dnes se budeme věnovat poslední dóše, a to Vátě. Po tomto díle byste měli být schopni přibližně určit, jaký konstituční typ u vás převažuje a také se umět vyvarovat činností, které jeho negativní schopnosti zhoršují, naopak zařadit do denního režimu aktivity, jež jeho pozitivní stránku posilují a celkově jej vyrovnávají.

Přejít na sekci článku:

Jak se typ Váta projevuje?

Jak se typ Váta projevuje? zdroj: shutterstock.com

Vátu symbolizuje vzdušný prvek a také volný prostor. Doslova ji ztělesňuje fyzický pohyb a také přenos vzruchů v nervové soustavě. Ovlivňuje žvýkání, polykání, mrkání, dýchání a další mimovolné pohyby. Dále se podílí i na práci srdečního svalu, posunu potravy zažívacím traktem a všech smyslových funkcích.

Vzhled a tělesné projevy

  • Suchost – se na tělesné úrovni projevuje suchým typem kůže nebo celkově pokožkou, která má sklony k dehydrataci. Váta typ mívá také suché a křehké třepivé vlasy. Často trpí na zácpu, kvůli slabší hydrataci organismu, a bolestivost kloubů, kterou způsobuje nedostatečná lubrikace kloubního pouzdra.
  • Lehkost – znázorňuje štíhlá a křehká postava a špatný (lehký) spánek.
  • Vzdušnost – se může projevovat lehkými a rychlými pohyby, rychlou chůzí a oblibou v cestování. V negativní rovině ji můžeme rozpoznat v nestálosti a náladovosti.
  • Jemnost – se projevuje drobnými obavami, sklonem k neopodstatněnému strachování.
  • Jasnost a světlost – se promítá do otevřené mysli, přílivu nových a neotřelých nápadů, rychle a rád se učí, bohužel však disponuje krátkodobou pamětí a také rychle zapomíná.

Povaha

Váta má navzdory svým výborným intelektuálním schopnostem problémy se svým sebevědomím. Bývá často vystresovaná, nervózní a trápí se obavami o budoucnost svou i svých blízkých. Váty mají také většinou problém s organizací a plánováním. Neumí si vytvářet finanční rozpočet a rády peníze utrácejí.

Zdravotní stav

Pokud je váta v nerovnováze, může se projevit přehnanou hubeností až vychrtlostí, kdy dotyčný nemůže přibrat, ať se snaží sebevíc. Váty mají také slabší imunitní systém a jsou náchylnější k onemocněním zejména při rychle se střídajícím počasí, jaké obvykle bývá na podzim a v zimě.