Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vzdušná Váta

Vzdušná Váta Ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy – Kapha, Váta, Pitta.
Jana Konečná
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Jak Vátu zharmonizovat

Jak Vátu zharmonizovat zdroj: shutterstock.com

  • Pohybová aktivita – ano, ale umírněně. Vátě nejvíce prospívá pravidelná, ale lehká pohybová aktivita, jako je například plavání, procházky, či jízda na kole.
  • Bylinky – na harmonizaci Váty jsou doporučovány ajurvédské čajové směsi – ardžuna, ašvaganda a triphala.
  • Domácí lázně – Váta potřebuje pravidelně relaxovat a zahrnovat láskou a péčí. Pravidelně se tak může rozmazlovat v horké koupeli, každý den si dopřát horkou sprchu a poté poprosit partnera o jemnou masáž celého těla sezamovým olejem, jež má báječné prohřívací účinky.
  • Jídlo – by mělo být dobře uvařeno na kvalitním rostlinném oleji. Mělo by být co nejjednodušeji zkombinované. Příliš mnoho ingrediencí nedělá Váta zažívání dobře. Vhodné jsou také k pití vlažné či přímo teplé nápoje – čaje nebo i ohřátá horká voda. Jídlu dodá výhřevnost vhodné koření - zázvor, česnek, koriandr a kmín. Váta by měla preferovat jídla se sladkou, slanou nebo kyselou chutí. Trpké, pálivé a hořké chuti by se měla raději vyhýbat. Váta si může dovolit trochu tučnější pokrmy – může jíst ve větším množství ořechy a semínka, může si i občas dopřát trochu bílého masa. Výborně na ni působí i šťavnaté ovoce, jako jsou hrozny, či granátová jablka.