Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co jíst před a po cvičení

Co jíst před a po cvičení Svaly se tvoří v kuchyni, je proto třeba se zaměřit nejen na cvičení, ale i na to, co jíme.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Kdy jíst?

Kdy jíst? zdroj: unsplash.com

Těsně před cvičením nejezte. Tělo potřebuje totiž svůj čas, aby jídlo strávilo. Pokud se pořádně najíte a pak si půjdete zacvičit, tak nejen, že vám bude z poskakování s plným žaludkem špatně, ale vaše tělo nebude vědět co dřív. Jestli se zabývat trávením nebo posílat krev do svalů, aby je rozpumpovalo. Dejte si proto lehkou svačinku ideálně tak dvě hodiny před cvičením. Záleží však na rychlosti vašeho trávení a taky na druhu pohybové aktivity.

Dejte si před cvičením

Spousta sportovců přísahá na červenou řepu, ať už v její syrové podobě, odšťavněné nebo si ji dávají pečenou. Červená řepa zlepšuje prokrvení svalů a vnitřních orgánů a pomáhá tak zvýšit výkon. Skvělé nakopávací účinky před tréninkem mají i maca, quarana, kakao nebo přímo nepražené kakaové boby nebo matcha čaj. Všechny tyto superpotraviny mají společné to, že pomáhají nakopnout i váš metabolismus a přispívají k rychlejšímu trávení tuků. Na podporu vytrvalosti jsou taktéž odborníci chia semínka, na které nedají dopustit ani ultramaratonci, kteří třeba během závodu nekonzumují nic jiného. Chia semínka ostatně proslavil mexický kmen Tarahumarů, indiánů, známých pro své běžecké výkony. Chia semínka si klidně dopřejte i při cvičení, mají totiž komplexní obsah živin, které je třeba po tréninku doplnit.

Dejte si po cvičení

Po cvičení je třeba dodat látky, které poslouží k regenerací svalům a doplnit „spálené“ sacharidy.

Po kardiu – s jídlem alespoň ještě hodinku počkejte. Po pořádně intenzivním aerobním tréninku dochází totiž ještě alespoň hodinu poté ke spalování tuků, a jídlem byste tento proces zpomalili nebo úplně zastavili. Potom si dopřejte jídlo bohaté na kvalitní bílkoviny. Nic nezkazíte proteinovým nápojem nebo můžete vsadit opět na proteinovou královnu – spirulinu. Co se týká sacharidů, tak v tomto směru se názory rozcházejí. Jeden názorový směr tvrdí, že sacharidy po tréninku brání spalování tuků, druhý je toho názoru, že jsou sacharidy důležité pro růst a obnovu svalů. Tak jak tak, určitě nic nezkazíte tím, když si do proteinového nápoje rozmixujete trochu ovoce.

Po posilování – po silovém tréninku je vhodné zhruba do půl hodiny tělu dodat sacharidy – smoothie nebo raw tyčinku ze sušeného ovoce a ořechů. Po dvou hodinách od cvičení si pak dejte spíše pokrm bohatý na bílkoviny.

Po józe – po klidné, třeba jinové józe tělo zase tolik živin nespálilo. Svůj zenový stav však můžete prodloužit ještě dlouho po lekci. Dejte si dobrý bylinkový čaj, zabalte se do deky, zapalte vonnou tyčinku nebo aromalampu a odpočívejte. K zaslouženému relaxu si naservírujte oříšky. V nich obsažené magnesium ještě více váš klidový stav prohloubí. Pokud si ale doslova napaříte lekci bikram neboli hot jógy, při které se opravdu hodně zapotíte, dbejte na pořádnou hydrataci (na to nezapomínejte v průběhu jakéhokoliv cvičení), doplňujte čistou pramenitou vodu nebo zkuste přírodní izotonický nápoj, jakým je například březová šťáva.