Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jaká je skutečná síla léčivého doteku?

Jaká je skutečná síla léčivého doteku? Správně prováděná masáž uvolní naše svaly a zlepší náš emocionální stav.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Léčivé ruce, druhy a účinky masáží

Léčivé ruce, druhy a účinky masáží zdroj: unsplash.com

Naše ruce jsou léčivým nástrojem mnoha přírodních terapií. Existuje nepřeberný počet různých druhů masáží. Podle toho, jaká masáž vám vyhovuje, můžete zkusit klasickou, regenerační, rekondiční, ale také některou z tlakových, jako např. japonské shiatsu, čínskou masáž tuina, thajskou částečnou nebo i celotělovou... Velmi silná a do hloubky působící je reflexní terapie, při níž se využívá tlaku prstů na body umístěné na chodidlech a rukou. Jak určitě víte, tlakové body na ploskách nohou i na rukou odrážejí veškeré části našeho těla, všechny jeho orgány a žlázy, stejně tak jako trup, údy i hlavu.

Velmi přínosné je, když se terapeutické masážní postupy zkombinují s účinnými esenciálními oleji. Pak terapie působí nejen na naši mysl a tělo, ale též na nervový systém, čímž dochází k uvolnění nebo naopak ke stimulaci. Oleje se do organismu vstřebávají pokožkou nebo se mohou během masáže inhalovat. Již po staletí jsou využívány výtažky olejů z aromatických rostlin, které se šíří vzduchem a prostřednictvím čichového centra jsou neseny do centra našich emocí v mozku, limbického systému. Aromaterapie, kterou vlastně "náhodně" objevil francouzský chemik René-Maurice Gattefosse, se stala významnou léčebnou metodou.

Dotýkání se je mocnou a nanejvýš senzitivní formou mezilidské komunikace. Pokud je masáž prováděna s umem a náležitou péčí, navodí vám blahodárné změny ve vašem těle, mysli i v duši. Když se vám prostřednictvím masáže uvolní bolavé svaly, zrychlí se stagnující krevní oběh a dojde k vyloučení toxinů, můžete se cítit trochu více unaveni. Proto je vhodné bezprostředně po masáži odpočívat a pít hodně pramenité vody, aby se veškeré nečistoty z těla vyloučily a došlo k navození celkové rovnováhy. Pro případ rychlé úlevy můžete zkusit automasáž. Stačí si osvojit pár hmatů nebo se naučit promačkávat tlakové body na místech, kam dosáhnete a na nějaký čas, než se dostanete ke svému terapeutovi, se vám uleví.

Jaké mohou být kontraindikace?

Začnu hned u oleje, který se chystá masér či masérka použít k masáži. Pokud má klient hodně nízký tlak, nemělo by se využívat levandule. Když je někdo alergický, nebo má hodně citlivou pokožku, měl by terapeut udělat kožní test, a to tak, že použije pouze 1 kapku éterického oleje do 20 ml základní olejové báze.

Před masáží by měl masér především udělat takovou malou anamnézu: Měl by se vás zeptat, jaké jste prodělali vážné choroby, s čím se léčíte, příp. zda nejste po operaci páteře. Svému terapeutovi byste měli rovněž sdělit, v jakém jste psychickém stavu a pokud jste žena, zda nejste těhotná! Pokud chodíte na masáž pravidelně a chytili jste chřipku, určitě to nepokoušejte! V případě akutních či infekčních onemocnění se totiž jedná o celkovou kontraindikaci! Existuje ovšem i lokální kontraindikace, která se týká určitých míst na těle, jež by se neměly masírovat. Může se jednat, např. o vyrážku, popáleninu nebo zhmožděnou část. Jestliže máte křečové žíly, rozhodně nechoďte na masáž nohou.

Na závěr mi dovolte dvě otázky: Jak často chodíte na masáž? Poskytujete občas masáž někomu vy? A proč se ptám? Je to z naprosto jednoduchého důvodu: Pokud totiž někomu poskytujete masáž, jedná se velké privilegium. Jde vlastně o přímý kontakt s vnitřním bytím druhého člověka. Už když položíte své ruce na něčí tělo, můžete mu navodit silný pocit uvolnění a rozproudit energii. Současně s tím také prohlubujete svou vlastní senzitivitu. A léčivé schopnosti dřímají v nás všech, jen je v sobě probudit! Rozhodně není čeho se bát. :-)

Přeju vám příjemný relax.