Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Správné otužování krok za krokem

nohy v řece, dítě řeka, příroda a řeka, potok, vesnice zdroj: Unsplash

Otužování posiluje imunitu, aktivizuje kardiovaskulární systém a trénuje pevnou vůli. Tato historicky ověřená metoda má pro naše zdraví mnoho pozitivních účinků a zároveň nic nestojí. Nejlepší je začít v létě a pěkně polehoučku, nic drastického. Projděte si s námi návod, který vás ve třech krocích provede začátečnickými metodami od Priessnitze po Wim Hofa a vy budete fit jako nikdy předtím.

1. krok: O kapku lepší pocit

Všichni určitě znáte Priessnitzovy zábaly proti horečce a na bolavý krk, ale jeho léčebných metod je mnohem více a spektrum jejich použití je opravdu široké. Vincenz Priessnitz byl u nás největším propagátorem ozdravných účinků otužování, který už na počátku 19. století založil pokrokové hydroterapeutické (vodoléčebné) lázně pro prominentní klienty z celé Evropy. Jeho metodami se ale můžete inspirovat i při domácím otužování a není to žádná věda – stačí vám k tomu studená voda a trochu kuráže. 

Štěstí přeje připraveným

Není dobré se v záchvatu zdravějšího životního stylu hned vrhnout s otužilci přeplavat v zimě řeku. Pro tělo je mnohem prospěšnější, když si bude postupně zvykat. Proto ze všeho nejdřív zařaďte do denní rutiny tyto tři body:

  1. Spěte v chladu (ideálně 17 stupňů) u pootevřeného okna a dbejte na to, ať se v noci nespotíte. 
  2. Hned po probuzení se opláchněte studenou vodou, prohřejte tělo lehkým cvičením a vypijte několik sklenic vody. 
  3. Doma nebo na zahradě choďte co nejvíce bosi a nepřehánějte to s teplým oblečením – podmínkou je dostatek pohybu.

Několikrát během dne si opláchněte obličej a šíji studenou vodou a pokud chodíte běhat, oblečte se střídmě. Důležitý při otužování je pravidelný pohyb a správná cirkulace krve v těle. Až se budete cítit v kondici, můžete se vrhnout na další krok – do studené sprchy. 

 

Přejít na sekci článku:

2. krok: Zvyk je studená košile

žena v přírodě, žena vodopád, žena meditace zdroj: Unsplash

Otužování pomáhá tělu rychleji reagovat na výkyvy teplot okolního prostředí, čímž posiluje obranyschopnost organismu, dále také zmírňuje bolesti zad, zlepšuje fyzickou výkonnost, aktivizuje metabolismus nebo tonizuje pokožku. Při otužování se také vyplavují endorfiny, díky kterým máme hned lepší náladu – proto je studená sprcha nejlepším začátkem dne pro energii a vitalitu. 

Začněte s chodidly

Nejlepších výsledků dosáhnete, když se budete otužovat ráno hned po probuzení. Pokud je pro vás tato představa moc hrozivá, začněte nejdříve zlehka. Po ranní sprše otočte kohoutkem a osprchujte si chodila vlažnou vodou, postupně můžete vodu ochlazovat. Nestujte u toho jen na místě, ve sprše ťapejte čapí chůzí a pokud máte reflexní podložku, tak je to ideální. To prozatím stačí, zkuste to pravidelně po dobu jednoho týdne.

3...2...1 a jde se na to!

Při otužování je nejdůležitější pravidelnost, člověk se stává doopravdy otužilým až asi po dvou letech, kdy se tělo dokonale adaptuje. Ale pokud jste netrpělivý, nebojte, skvělý pocit a povzbuzení můžete cítit po každé ledové sprše! Na konci sprchy otočte kohoutek na vlažnou až studenou (doporučujeme nadoraz) a začněte opět od chodidel, ale tentokrát postupujte směrem nahoru až k obličeji. Ale dejte si pozor, ať si nenamočíte hlavu, tu raději vynechte. Opět se snažte nezůstat zkoprněle stát, ale můžete třeba tancovat nebo masírovat kůži pro ještě lepší prokrvení. Takto vydržte ve sprše 1 až 5 minut. Potom důkladném osušení ručníkem je ideální navázat cvičením nebo běháním, které tělo ještě více prohřeje. Snídani si dopřejte až potom, ale vody se určitě napijte. Hlavně žádný stres. 

S otužováním můžou začít i děti od 2 let, kterým se to zpočátku nemusí moc líbit, ale čím dříve si zvyknou, tím odolnější budou i v dospělosti.