Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Věř a víra tvá tě uzdraví? My věříme v prevenci!

zdroj: shutterstock

Spoléháme na to, že příroda se o všechno postará a my chodíme k doktorovi až když nám je nejhůř. Jenže přeci jen žijeme ve 21. století, tak proč nejít zdraví naproti a jednou za čas nezajít na preventivní prohlídku? Není to ani ostuda ani ztráta času! Pojďme prevenci nakouknout pod pokličku spolu s Loono – neziskovou organizací složenou z týmu mladých lékařů a mediků, kteří vzdělávají veřejnosti z hlediska prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, rozšiřují osvětu o reprodukčním zdraví a pohlavních chorobách.

Co je prevence?

Dle definice je prevence soubor opatření, která zabraňují výskytu nežádoucího jevu, snižují jeho pravděpodobnost. Preventivními prohlídkami u lékaře je tedy možné jednak předcházet některým onemocněním, případně je včasně diagnostikovat. I včasná diagnóza má totiž významný vliv na vyléčitelnost nebo podpůrné řešení nemoci s lepšími vyhlídkami. Ze zákona má každý občan České republiky právo absolvovat jednou za dva roky preventivní prohlídku u obvodního lékaře. Součástí prohlídky je zhodnocení rizik na základě rodinné anamnézy, dále vyšetření moči a krve. Po 40. roce života se pak v pravidelných 4letých intervalech provádí i EKG a od 55. roku má každý nárok na preventivní kolonoskopické vyšetření pro prevenci kolorektálního karcinomu. Ženy by pak měly od nástupu menstruace chodit alespoň jednou ročně na gynekologické vyšetření. Zubní lékař je nám k dispozici dvakrát do roka.

Co jsou to civilizační choroby?

Naše zdraví do značné míry ovlivňuje kromě genů i náš životní styl. Vlivem stylu života západní společnosti jsou na vzestupu tzv. civilizační onemocnění. Souvisí to s tím, že mnoho lidí ve vyspělých zemích kouří, pije alkohol, má nedostatek fyzické aktivity, trpí dlouhodobým stresem apod. V těle se pak hromadí volné radikály, a ty urychlí vznik mnoha nemocí –srdeční onemocnění, cukrovku, migrény, bolesti zad, ale i rakovinu. Za příčiny těchto chorob se považují zejména:

  • Nezdravá strava - na ní se nejvíce podílí strava s vysokým obsahem tuku a málo vlákniny (tedy málo ovoce a zeleniny) a konzumace průmyslově vyráběných potravin.
  • Kouření - nejen, že poškozuje plíce, ale škodlivé látky obsažené v kouři poškozují i cévy. Tím podněcují vznik aterosklerózy a zároveň zvyšují krevní tlak.
  • Nadváha - ovlivňuje riziko vzniku především kardiovaskulárních onemocnění. Proto přemýšlej nad tím, co jíš. Základem je selský rozum a zdravá míra.
  • Nedostatek pohybu - co získáš tím, že se začneš pravidelně hýbat? Vyplaví se ti endorfiny,  takže budeš šťastnější a poznáš i nová místa.
  • Alkohol - u alkoholu byl jednoznačně prokázán negativní vliv na zdraví. Poškozuje zejména játra a mozek. Dříve se mluvilo o jeho protektivním působení na kardiovaskulární systém. Bylo však prokázáno, že zdravotní rizika, která s pitím alkoholu souvisí, výrazně převažují. Místo sklenky vína je tak určitě lepší jít se projít nebo si zaběhat.
  • Stres - Pokud je nadměrný a trvá nepřiměřeně dlouho, má negativní vliv na vznik onemocnění, a to především těch kardiovaskulárních.

Co můžu pro prevenci udělat?

  • Pravidelně se hýbej. Co získáš tím, že se začneš pravidelně hýbat? Kromě vyplavení
    endorfinů, které ti zlepší náladu, jakýkoliv pohyb pomůže odbourat stres  Je prokázané, že i mírná fyzická aktivita (30 minut denně) snižuje riziko infarktu. Měli bychom se takto hýbat optimálně 5x týdně. Tak co kdyby si dnes zvolil/a schody místo výtahu? A když máš opravdu pocit, že na pohyb není čas, vystup po cestě domů o zastávku dříve.
     
  • Udržuj si zdravou váhu, tedy ani podváhu ani nadváhu. Ty jsou prevencí infarktu nebo cukrovky. Proto přemýšlej nad tím, co jíš. Základem je selský rozum a zdravá míra.
     
  • Při nedostatku spánku si tělo bere energii jinak, a tím se zvyšuje opět hladina tuků v krvi. Spi optimálně 7 až 9 hodin denně. Pokud to nejde, dodržuj alespoň pravidelné usínání a vstávání, a to i o víkendu.
     
  • Měř a kontroluj si krevní tlak. Vysoký krevní tlak namáhá naše cévy, může je porušovat a tím usnadňuje vznik aterosklerózy a zvyšuje riziko infarktu či mrtvice.
  • Nekuř. Víš, že v  1 cigaretě je 7000 škodlivých látek? Kouření především cigaret ale i doutníků, dýmky a šňupání tabáku způsobuje závislost na látce zvané nikotin. V Česku závislostí na tabáku trpí 2 miliony lidí. Z obliga nejsou ani elektronické cigarety, ve kterých sice najdeme mnohem menší množství škodlivých látek, ale i tak obsahují návykový nikotin a mohou udržovat nebo dokonce prohlubovat závislost.
     
  • Nech si změřit krevní cukr. Dlouhodobě zvýšený cukr zvyšuje cholesterol v krvi a tím opět podněcuje aterosklerózu. Sám o sobě pak také poškozuje orgány jako oko, nebo ledviny. Pokud se tedy objeví, je důležité pečlivě brát léky a navštěvovat pravidelné prohlídky u praktického lékaře. Praktika bys měl/a navštívit vždy 1x za 2 roky.
     
  • Nepij alkohol. Konzumace alkoholu způsobuje polovinu všech onemocnění jater, především jde o rakovinu jater a jaterní cirhózu. Zvyšuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév a mozku. Podílet se však může i na vzniku různých druhů rakoviny nebo neplodnosti. Velmi vysoký je také podíl alkoholu na zraněních a sebevraždách. Nezapomeňte, že neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu. I malé množství alkoholu poškozuje mozkové buňky.

Zdroj: https://www.loono.cz/blog/civilizacni-onemocneni-jake-maji-priciny-a-jak-jim-predchazet