Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antibiotika v kosmetice

Antibiotika v kosmetice Nechcete zbytečně užívat antibiotika? Tak si dejte pozor na konvenční kosmetiku, můžou být totiž i tam.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Antibiotika v kosmetice zdroj: unsplash.com

Antibiotika jsou čím dál větším problémem, respektive ne ona samotná, ale stále větší rezistence na ně. Antibiotika se dostala do popředí hlavně s objevením penicilinu, což byl jeden z velkých úspěchů kořenů moderní medicíny. Prakticky šlo o přelomový bod v léčebných procesech, který byl ale zároveň i položením základního stavebního kamenu pro dnešní nadužívání antibiotik.

Antibiotika ve válečném období

Objev penicilinu Alexandrem Flemingem v roce 1928 znamenal veliký průlom v léčebných procesech, které byly v té době používány. Odstartoval zájem o rozvoj výroby antibiotik. S penicilinovým boomem se velmi usnadnila práce lékařů za druhé světové války, protože měli najednou k dispozici velmi efektivního a účinného protiinfekčního bojovníka. S penicilinem se váže také životní příběh patrně nejznámějšího britského premiéra Winstona Churchilla, kterému v roce 1943 zachránil život. Penicilin byl klíčovým artiklem při léčbě britských a amerických vojáků, velmi dobře snižoval projevy sepse, které se lidově říká otrava krve. Před tzv. Dnem D (bitva o Normandii) se obě země snažily, aby byly tímto lékem zásobeny co nejlépe.

Antibiotika dnes

Zatímco ve válečném období a krátce po něm se antibiotika používala jen velmi zřídka a jen při opravdu těžkých, život ohrožujících stavech (např. zmíněná otrava krve), dnes se s nimi setkáváme denně. Jsou předepisována na banální onemocnění, jsou přidávána do krmiv zvířat, dokonce je najdeme jako konzervanty v kosmetice. Jejich kumulace má za následek to, že ztrácí svoji účinnost a my na ně začínáme být rezistentní. Je také otázkou, zda v současné době vyráběná syntetická antibiotika mají vůbec tu správnou schopnost léčit, jak tomu bylo u antibiotik v minulosti.

V souvislosti s debatou o antibiotikách Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí jejich nadužívání jako vůbec největší světový problém. A dodává, že tím, že jsme je začali používat i při ne tolik nebezpečných stavech, jsme vybudovali podhoubí pro návrat určitých druhů tradičních chorob, které jsou ale nyní obtížněji léčitelné. Jedná se o např. o některé druhy zánětlivých onemocnění, tuberkulózu, salmonelózu, kapavku, pneumonii. Jejich léčba je zdlouhavější, což vede ke zvýšeným nákladům zdravotního systému, prodlouženému pobytu v nemocnici a častější úmrtnosti. Tento problém je navíc úzce spojený s naší celkově zhoršenou imunitou.

Kosmetické používání antibiotik a antimykotik

V kosmetickém průmyslu se používají dva druhy antibiotik. Přírodní a syntetická. Přírodní antibiotika jsou např. éterické oleje, jejichž léčebnou aktivitu vůči infekcím využíval a následně propagoval otec francouzské aromaterapie Dr. Jean Valnet. Díky němu a jeho nahrazování nedostatkových antibiotik silou éterických olejů na válečné frontě se dostaly aromatické molekuly a jejich terapeutické využití do většího povědomí lékařů.

Antibiotika začala být přidávána do výrobků jako deodoranty, zubní pasty, krémy proti akné, šampony proti lupům, dětské krémy na opruzeniny. Výrobci mysleli, že se tak zefektivní práce kosmetických produktů a budou prospěšnější uživateli, obzvláště lidem s problematickou pletí. Prostě měli za to, že výrobek bude zároveň pečující a fungující na bázi léku. Během 50. let 20. století se začala ve Spojených státech do kosmetické péče přidávat antibiotika jako neomycin, tyrothricin, bacitracin, polymyxin.

Používání antibiotik v kosmetice klesalo v šedesátých letech, protože kosmetické společnosti objevily alternativní antibakteriální látky, jako jsou hexachlorofen, triclosan a triclocarban. Triclosan je v současnosti prakticky nejpoužívanějším antibiotikem v kosmetice. Zabraňuje růstu bakterií a plísní v produktu a změně jeho vůně. Přidává se prakticky do všeho, na co si jenom vzpomeneme. Jeho největší zastoupení najdeme v tekutých mýdlech, čisticích prostředcích, antibakteriálních gelech na ruce nebo barvách na vlasy. Je to látka, která je považována za zdravotně nebezpečnou, představuje širokou škálu rizik pro lidský organismus. Uvádí se jako endokrinní disruptor, má podíl na vzniku neplodnosti. Je toxický pro životní prostředí.

Jak se jim vyhnout?

Pokud se chcete vyhnout antibiotikům v kosmetice, sáhněte po certifikovaných bio produktech. Jsou konzervovány buď mírnými konzervanty anebo éterickými oleji. Přírodní antibiotické éterické oleje jsou skvělou volbou pro prodloužení trvanlivosti výrobku. Ničí bakterie v produktu, jsou poměrně bezpečné a navíc plní roli parfemační složky. Čistá kosmetika je totiž jedním z kroků, jak se vyhnout antibiotické rezistenci.

Související produkt
Tea tree 10 ml
Taoasis / 266 Kč
Tea tree éterický olej má silně svěží kafrovitou vůni. Má poměrně silný antibiotický účinek. Můžete jej použít i jako lokální dezinfekci na drobná poranění.
Detail produktu