Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vít Syrový: Které účinné látky jsou v kosmetice skutečně účinné?

Vít Syrový: Které účinné látky jsou v kosmetice skutečně účinné? Aby byly účinné látky skutečně účinné, musí jich kosmetika obsahovat dostatečný podíl a také musí být v dobré kvalitě.
Vít Syrový
4,2 5
12

Které účinné látky jsou v kosmetice skutečně účinné? zdroj: biooo.cz

Kvalitní přírodní kosmetika obsahuje látky, jež mají příznivé fyziologické účinky a označují se proto jako účinné složky. Také v nich mohou být obsaženy i substance, které lze v určitých případech označit jako léčivé. To lze však oficiálně uvést jen tehdy, jestliže se objasní specifické účinky dané látky a vědecky se prokáže, že tyto složky působí prostřednictvím farmakologických, imunologických či metabolických mechanismů. Prokazatelně příznivé účinky na lidské zdraví byly už prokázány u některých složek, jež cíleně přidávají do svých produktů výrobci kvalitní kosmetiky.

Ačkoliv mohou tyto látky působit příznivě na lidské zdraví, nebo jde o ochranné složky či nepostradatelné vitaminy, je jejich účinnost v daném produktu závislá na více vlivech. Kromě původu (viz. dále) účinné látky je též důležitá její koncentrace. Přestože bylo například oficiálně prokázáno, že šťáva z Aloe vera vykazuje rozličné příznivé účinky, pokud bude v konečném výrobku jen v nepatrném množství, nepovede to zjevně k očekávanému účinku. Nicméně některé firmy, které ve svých propagačních materiálech leckdy zdůrazňují pozitivní přínos šťávy z Aloe vera, ji do svých produktů přidávají v tak nepatrném množství, že se příznivé účinky projeví jen těžko.

Jak tedy poznáme, že daná účinná složka je zastoupena v dostatečném množství? V prvé řadě z pořadí uvedeném ve složení (INCI); na prvních místech jsou uvedeny nejvíce zastoupené ingredience. Pokud tedy u některého produktu naleznete třeba na prvním místě vodu (Aqua) a šťávu z Aloe vera třeba až někde v druhé polovině složení, neměli byste očekávat zázračné účinky. Jestliže je naopak šťáva z Aloe vera uvedena ve složení hned na prvním místě, a vodu v INCI vůbec nenaleznete, můžete to brát jako známku skutečné kvality.

Aby byly dané látky v kosmetickém produktu skutečně účinné, musí v něm být nejen zastoupeny v dostatečné koncentraci, ale užité suroviny by měly být i vhodně pěstovány a šetrně zpracovávány. To zaručují hlavně ti producenti, kteří užívají účinné látky pocházející kontrolovaného ekologického zemědělství. Zárukou ekologického původu daných ingrediencí jsou přitom odpovídající certifikáty, jež mají být uvedeny na výrobku.

Rovněž je známo, že bychom měli upřednostňovat suroviny, jež vyrůstaly na našem evropském kontinentu; a to jednak z ekologického hlediska, tzn. kvůli jejich dovozu, který by pokud možno neměl být z odlišných a od nás příliš vzdálených kontinentů. Kromě toho má to, odkud dané byliny či plodiny pocházejí, nezanedbatelný vliv i na jejich celkovou přijatelnost. Každý kontinent má totiž nejen odlišné podnebí, ale i vyzařování (vysvětlení naleznete v kap. 2. 9. knihy Tajemství kosmetiky). Proto bude třeba pro nás jakožto Evropany o mnoho vhodnější Aloe vera, jež byla pěstována třeba ve španělské Andalusii, než taková, která byla dovezena např. z Mexika.

Důležitý je též přístup pěstitelů k daným bylinám a plodinám i to, jakou formou je sklízejí. Byliny bývají jemné a jsou dost citlivé k tomu, jak s nimi zacházíme. Nemají též rády hluk strojů ani další rušivé vlivy. Proto někteří výrobci oprávněně zdůrazňují, že dané plodiny pěstují přirozeným způsobem a šetrně. Chvályhodné je přitom i to, jestliže se celý tento proces a sklizeň provádí ručně. O tom, že to takto skutečně jde, se můžete přesvědčit i na některých ekologických farmách; například na plantážích krásné a slunné oblasti španělské Andalusie, na nichž pěstuje firma Santaverde Aloe vera. Podívejme se nyní na některé jejich zásady a produkty, které z ní vyrábí.

Kvalitní produkty z Aloe vera

Na plantážích Santaverde již přes dvacet let vyrábí kvalitní gel a šťávu z Aloe vera, které pak užívají pro kosmetické i další účely. Jelikož jde o certifikované produkty z kontrolovaného ekologického zemědělství, je tím zaručena maximální možná čistota těchto přírodních složek. Při sklizni se ručně odřezávají zralé dužnaté listy či květy, přičemž se dále zachovává matečná rostlina. Čerstvě sklizené listy se v halách sousedících s plantážemi ručně loupají a lisuje se z nich nejvíce využívaný gel a šťáva. Díky šetrnému pěstování a zpracování si takto získané suroviny zachovávají celý komplex aktivních látek, včetně vitaminů a účinné látky Aloeverosy.

Pravidelné užívání šťávy z Aloe vera proto přispívá ke zlepšení celkového zdraví. Kromě mnoha dalších účinných látek obsahuje i přírodní antioxidanty, jež pomáhají chránit náš organismus před volnými radikály a zvyšují též jeho celkovou odolnost. Šťáva Aloe prospívá jak pokožce, tak vlasům; proto firma Santaverde ve svých kosmetických produktech hojně užívá šťávy z Aloe vera, a to jako náhražku vody, kterou do svých výrobků vůbec nepřidává. Kupující má tedy v tomto případě záruku, že zbytečně neplatí za přidávanou vodu.

Kromě klasické šťávy z Aloe vera, jíž užívají i jiní producenti, užívá firma Santaverde též nektar z květů této rostliny. Květy totiž mimo jiné obsahují mnohem více antioxidantů, než samotné dužnaté listy.

Cenné šťávy z Aloe vera se proto užívají v různých kosmetických produktech, jež v prvé řadě skvěle hydratují pleť. Zároveň chrání pokožku před negativními účinky volných radikálů. Pro své protizánětlivé účinky se hodí zejména pro zralou a citlivější pleť se sklonem k akné, oparům, ekzémům apod. Účinné složky z Aloe vera proto nacházejí uplatnění v různých sprchových i čistících gelech, krémech, ochranných sérech, pleťových maskách, tělových mlécích, hydratačních tonikách a dalších kosmetických prostředcích.

Jako příklad si můžeme uvést jemný sprchový gel Santaverde ze šťávy z Aloe vera a pšeničného proteinu, který šetrně ošetřuje pokožku celého těla, aniž by přitom narušoval její přirozený ochranný film. Tento sprchový gel je vhodný hlavně pro osoby se suchou a citlivou pokožkou. Obsažené součásti Aloe vera i další látky totiž pokožku účinně chrání před podrážděním a zároveň ji zjemňují. Kromě Aloe vera najdeme ve složení i výtažky z rakytníku, esenciální oleje z citrusových plodů a olivový olej, jež dobře promašťuje kůži.

Vedle užití šťáv z Aloe vera v přírodní kosmetice, se též doporučuje i jejich vnitřní užívání, neboť to mimo jiné harmonizuje i zažívání. Důležité přitom je, aby šťáva byla ve skleněné lahvi a neobsahovala žádné přidávané konzervanty. Tyto požadavky plně splňuje čistá 100 % šťáva Santaverde – Aloepur, která je připravována z čerstvých listů Aloe vera. Jelikož byly správně pěstovány a šetrně zpracovávány, zachovávají si z nich získané šťávy maximum potřebných živin; proto může tento kvalitní potravinový doplněk pomoci nejen k očistě organismu, ale i při ekzémech a kožních či dalších problémech.

Připomeňme si zde ještě jednu důležitou vlastnost šťáv z Aloe vera – jelikož tato rostlina pochází z teplých a slunných oblastí, má ochlazující účinky. Proto je též osvědčeným prostředkem proti popáleninám – jejich potírání čerstvou šťávou či gelem z Aloe vera uleví od pocitu horkosti a bolestí. Proto jsou i krémy a gely s vyšším obsahem Aloe vhodné ke zklidnění pokožky třeba po přemíře slunění. Na nastávající teplé letní období se tedy můžete vybavit i kvalitními produkty, jež obsahují dostatek šťávy z Aloe vera.