Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Mocná síla severských rostlin

Mocná síla severských rostlin Rostliny rostoucí v nepříznivých podmínkách, musí vyprodukovat mnohem více účinných látek, aby se jim ubránily, a tuto sílu pak mohou předat i nám.
Jana Konečná
5,0 5
4

Mocná síla severských rostlin zdroj: unsplash.com

Daleko na severu rostou nejen byliny, které jinak nikde jinde nenajdete, ale také rostlinky, jež můžete najít klidně i u vás za domem. Ale právě prostředí, ve kterém rostliny žijí, má na jejich účinky zásadní vliv. Ve vysokohorském prostředí totiž musí vyvinout spoustu úsilí a vyprodukovat mnoho účinných látek, aby se mrazu a větru ubránily. Proto třeba takový šípek, který sám o sobě skvělý pro naše zdraví i pleť, a je i nám z nížin snadno dostupný, bude v horském prostředí mít koncentraci těchto účinných látek mnohem vyšší. Všechny tyto účinné látky pak mohou léčivé rostliny prostřednictvím extraktů předat i nám.

Arónie

Arónie neboli jeřáb ptačí je strom s drobnými černými plody, které se vzhledově kromě barvy neliší od nám dobře známých jeřabin. Tento strom původně pochází z mrazivé Sibiře, ale z Ruska se postupem času rozšířil i do celé Evropy. Plody arónie jsou skvělým prostředkem na posílení imunity a to jak té vnitřní, tak té vnější. Dokáží totiž pořádně zocelit nejen naše zdraví, ale i pokožku. Obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy z řady B a vitamin E. Z plodů arónie pak může naše tělo vytěžit důležité minerály, jako je jód, železo nebo mangan. V kosmetice se díky svým silným regeneračním účinkům výtažky z arónie přidávají do luxusní anti-age kosmetiky nebo do péče o problematickou pleť, kde pomáhají urychlovat hojení různých pleťových neduhů.

Rakytník řešetlákový

Výtažky a olej z rakytníku do svých kosmetických přípravků s oblibou přidává ruská značka Natura Siberica. Není se čemu divit, jeho zkrášlující účinky na pleť a vyživující a uhlazující účinky na vlasy jsou naprosto nepopiratelné. Rakytník podobně jako arónie má v sobě spoustu vitaminu C a kromě dalších mikroživin i beta-karoten. Na to ostatně odkazuje i jeho jasně oranžová barva. Beta-karoten pomáhá připravit pokožku na opalování a předchází tak případným škodám způsobeným slunečním zářením.

Bříza

Šťávu z břízy do své kosmetiky namísto vody přidává lotyšská značka Mádara. Výtažky z břízy jsou skvělé nejen pro mladou a problematickou pleť, kterou detoxikuje a zmírňuje nadměrné maštění, ale i pro tu stárnoucí, vysušenou a bez života, které dodává tolik potřebnou hydratační a regenerační péči. Šťáva z břízy je skvělým detoxikačním a posilujícím prostředkem pro celé tělo. V zimě dodá potřebnou energii a na jaro vám pomůže zbavit se nahromaděných toxinů.

Rhodiola

Rhodiola neboli rozchodnice růžová je vytrvalá rostlinka, která roste v chladných horských oblastech. I u nás ji můžeme najít. Roste však tak vzácně, že se stala chráněnou. Rozchodnice je obecně známá jako posilující bylinka. Jejích účinků na fyzickou i psychickou odolnost a vytrvalost si byli dobře vědomi už i vikingové, kteří ji používali jako povzbuzující prostředek před bojem. Rozchodnice pomáhá vyrovnat se našemu tělu i se stresem, posiluje nervovou soustavu a organismus celkově posiluje. V kosmetice se používá hlavně k posílení a vyživení suché a narušené pokožky.

Mechy a lišejníky

Mechy a lišejníky jsou poněkud opomíjenými rostlinnými obyvateli lesů a strání. Což je ovšem velká škoda, protože se v nich skrývá velká síla. Na jejich účinky však nedá dopustit značka Mádara, která extrakt z islandského lišejníku přidala do celé řady přípravků Mádara Smart Antioxidants. Lišejníky mají silné antibiotické účinky, ale bohužel jediným oficiálně uznávaným lišejníkem s léčivými účinky je právě ten islandský. V kosmetice se pak používá hlavně pro vysoký obsah antioxidačních látek, které pleť pomáhají chránit před poškozením volnými radikály.

Sibiřský cedr

Sibiřský cedr, kterému se jinak také přezdívá sibiřská borovice, má nejsilnější ozdravné účinky ze všech druhů cedru. Z cedrových oříšků (které jsou nám dobře známé jako piniové) se lisuje vysoce kvalitní cedrový olej. Ten nejen, že odvádí z organismu škodlivé látky, ale zároveň mu dodává tolik potřebné nenasycené mastné kyseliny a vitaminy A, D, E a další mikroživiny.

Divoký jalovec

Na jalovci je zajímavé, že jeho plody dozrávají jednou za dva roky, někdy se jim nechce i více let po sobě. Pokud už však dozrají, tak to stojí za to. Jalovec má silné dezinfekční účinky, výtažky z něj jsou proto skvělé na problematickou pokožku. Tyto účinky jsou dokonce tak silné, že se ve středověku kuličky jalovce používaly jako prevence proti nákaze během epidemií. Během chřipkových epidemiích nám proto může být velice užitečný například éterický olej z jalovce pro dezinfekci vzduchu v místnostech.