Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč je přírodní kosmetika tak drahá?

Proč je přírodní kosmetika tak drahá? Už jste určitě slyšeli mnoho povzdechů o tom, že je přírodní kosmetika drahá. Proč tomu tak je a co vše se skrývá za cenou, kterou za ni zaplatíte?
Pavlína Klaudová
4,6 5
13

Proč je přírodní kosmetika tak drahá? zdroj: unsplash.com

O přírodní kosmetice, která nemá toto slovo jen v názvu, ale také ve složení, se diskutuje poměrně často a jedním z důvodů, proč ji někteří odmítají, je její cena. Je opravdu „tak drahá“ anebo „moc drahá“? Co všechno se skrývá za tou konečnou cifrou, kterou za ni nakonec zaplatíte? A je vůbec možné kupovat čistou kosmetiku bez chemikálií, aniž by vám to zruinovalo peněženku? Cenu u čistě bio produktů tvoří několik poměrně významných faktorů, na které se podíváme v tomto článku.

Kosmetické suroviny

Chcete-li přírodní kosmetiku, která je z těch nejčistších surovin, musíte počítat s tím, že jejich pěstování něco stojí. U přírodní kosmetiky se klade u výběru jejího složení důraz na to, aby pocházelo z té nejlepší zemědělské produkce. To znamená, že v ní nesmí být používány GMO hnojiva, pesticidy, herbicidy a další chemicky vyráběné látky pro podporu růstu a zabránění ataku škůdců. A to nejen ve vztahu k rostlině samotné, ale také v rámci celkové udržitelnosti zdravých ekosystémů. Tradiční chemické postřiky totiž ničí půdu na několik let dopředu. Pokud chce pěstitel přejít z komerční produkce na bio zemědělství, musí projít určitým procesem a nechat zem, v které chce pěstovat bioplodiny, se po nejméně tři roky očišťovat. Teprve pak může zahájit ekologicky šetrnou zemědělskou činnost.

Při pěstování bio plodin a bylin a jejich ošetřování v procesu růstu a zrání se používají pouze látky, které jsou naprosto čisté, nejčastěji jsou to přípravky proti plísním hmyzu napadajícímu úrodu. Bio herbicidy a insekticidy jsou vyráběny na bázi éterických olejů a výtažků z rostlin. K hnojení se také používají čistě přírodní hnojiva, nejčastěji biokompost anebo zvířecí trus z ekologické živočišné výroby. Do biokompostu se přidávají třeba kompletně biologicky rozložitelné plasty vyráběné z kukuřičného, rýžového anebo bramborového škrobu.

Zpracování surovin

Důležitým procesem výroby bio kosmetiky je také zpracování materiálu. To se řídí poměrně přísnými pravidly jak hygienickými, tak ekologickými. Firmy, které vyrábí přírodní kosmetiku, investují do inovativních postupů, které jsou prospěšné nejen produktu samotnému a zlepšují jeho účinky, ale také šetrnější k přírodě. Mnohé z firem čile podporují fair-trade obchod, jsou činné v organizacích, sdružující výrobce, kteří kladou důraz na biologickou udržitelnost a férové mzdy. Celá výroba je koncipovaná co nejvíce ekologicky, aby nezatěžovala životní prostředí.

Kosmetické certifikace

Bio certifikace nepadá jen tak z nebe. K tomu, abyste ji dostali, musíte splnit různé podmínky. Jedná se o komplexní balík na sebe navazujících procesů. A také abyste certifikaci získali, nestačí jen dodržovat ty nejpřírodnější postupy a používat biologicky vypěstovaný materiál. Musíte se natolik rozrůst a vybudovat si stabilní finanční zázemí, abyste si vůbec mohli dovolit zažádat o jeden z ekologických anebo bio certifikátů. Mnohým firmám trvá roky, než jsou schopny na ně dosáhnout. Při udělování certifikátu se posuzuje všechno možné, od procentuálního zastoupení bio materiálu ve vašem výrobku, přes způsob jeho pěstování a sklízení (včetně hnojení a postřiků proti škůdcům), ale také výrobní procesy nebo to, do čeho vaše produkty balíte a zda je toto balení ekologicky šetrné. Musíte přesně splňovat podmínky, které určuje daný certifikát, o který se ucházíte. Certifikační firmy mají svoje manuály, podle kterých striktně hodnotí celkový proces, který absolvuje výrobek, než se dostane ke koncovému spotřebiteli.

Obalové materiály pro kosmetiku

K certifikované bio kosmetice patří také obalové materiály. Firmy, které vyrábí poctivou přírodní kosmetiku, se zajímají o to, do čeho ji balí. Mohou používat nové technologické postupy ve zpracování obalových materiálů. Může se využívat sláma, recyklovaný papír, plasty z přírodních škrobů, které se do půl roku celé rozloží, když je přidáte do kompostu. A také je velmi důležité, čím na ty obaly tisknete. Chcete-li mít 100% zelenou produkci, musíte na svých obalech používat čisté bio barvy, které jsou také biologicky rozložitelné.

O tom všem je bio kosmetika. Všechny části výrobního procesu, které tady zazněly, se musí, ať chceme nebo ne projevit na konečné ceně produktu. Navíc, pokud se o problematiku certifikované přírodní kosmetiky zajímáte dlouhodobě, zjistíte, že vlastně ani není tak drahá ve srovnání s konvenčními značkami. Protože je nejen čistá, co se týče složení, ale i ekologicky šetrná. Takže pokud se rozhodnete pro její koupi, můžete si být stoprocentně jisti, že z vašeho šamponu anebo sprchového gelu neumře někde pstruh anebo že z jeho obalu, který hodíte na kompost, pak vyroste krásná bio slunečnice.

Související produkt
Přírodní kosmetika: Jak na to, Bucková Shannon 144 stran
Grada / 314 Kč
Chcete si začít vyrábět vlastní kosmetiku, ale nevíte, jak na to? Tato ilustrovaná publikace vás do toho krok po krůčku zasvětí. Seznámí vás s potřebnými ingrediencemi, začátečnickými i pokročilejšími návody.
Detail produktu