Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: tuky

Živočišné látky v kosmetice: tuky zdroj: shutterstock.com

Tuky v kosmetice plní výživnou, regenerační a hydratační funkci – dokáží výborně uzamknout vlhkost v pokožce. Mohou sloužit také jako základ pro maceraci bylinek a pro výrobu různých mastí.

V dnešní době se naštěstí pro výrobu kosmetiky používají tuky už převážně na rostlinné bázi. Pořád se ale najdou přípravky, které obsahují ty živočišné.

Přejít na sekci článku:

Lanolin

Lanolin zdroj: shutterstock.com

Lanolin neboli ovčí tuk se získává z ovčí vlny. Je to maz, který ovce vylučují mazovými žlázami, získává se pak vylisováním ostříhané vlny. I když se lanolin řadí mezi živočišné oleje, po chemické stránce je bližší spíše vosku. Lanolin dokáže bezvadně odpuzovat vodu a ovcím tak slouží k tomu, aby jejich srst nepromokla. Díky této nepromokavé vlastnosti a navíc jeho vysoké výživnosti se používá nejen do mastí na pokožku, ale také do krémů na boty, nebo pracích prášků na údržbu vlněné příze. V kosmetice se využívá především toho, že je ze všech živočišných tuků nejpodobnější lidskému kožnímu tuku. Díky tomu se velmi dobře vstřebává a pokožka na něj také dobře reaguje. Jeho silných regeneračních účinků se využívá v kosmetice určené na velmi suchou a popraskanou pleť, vhodný je i na popraskanou kůži na nohou či loktech.

Po etické stránce u používání lanolinu není ani tak chyba v něm samotném (při jeho lisování z vlny ovce nijak netrpí), ale spíš v získávání vlny. Totiž málokterá ovce se nechá ostříhat s radostí a dobrovolně. Asi to asi vy, co máte domácí mazlíčky, znáte. Některému je stříhání nebo česání vyloženě nepříjemné a nenechá se. Co pak taková ovce, která je napůl divoká, protože si běhá ve stádu celý den na pastvinách, na člověka moc zvyklá není a vrčení stříhacího strojku ji děsí. U velkochovů ovcí, kde je třeba ostříhat velké množství ovcí za co nejkratší dobu, není čas na moc velkou individuální péči. Nezřídka se potom stane, že bránící se ovci střihač strojkem pořeže, nebo v nejhorším případě jí i prořízne břicho.

Jak se tedy vyhnout používání ovčího tuku, ale zároveň se neochuzovat o účinky lanolinu? Pokud je vaše pleť vybíravá a ne jen tak něco jí sedne, vyzkoušejte jojobový olej. Ten je stejně tak jako lanolin po chemické stránce spíše vosk a navíc je také velmi podobný lidskému kožnímu mazu. Je proto výborný i na regulaci činnosti mazových žláz pro všechny typy pleti, takže jej oceníte, ať máte suchou či mastnou pleť. Pokud hledáte především výživu, máte suchou a popraskanou pokožku, sáhněte po bambuckém či kakaovém másle. Obě jsou supervýživné. Jen u toho kakaového se raději pokožce v obličeji vyhněte, protože má poměrně vysoký komedogenní stupeň.

Související produkt
Balzám bio karité Bambucké máslo 50 ml
Saloos / 134 Kč
Bambucké máslo je zázračné. Dokonale hydratuje, zjemňuje a regeneruje suchou a popraskanou kůži a chrání ji. Působí blahodárně na pleť postiženou ekzémy a lupénkou. Je vhodné i pro malé děti.
Detail produktu