Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: účinné látky

Živočišné látky v kosmetice: účinné látky Kosmetické produkty s obsahem živočišných látek postupně vyměňte a čistě rostlinné.
Jana Konečná
5,0 5
2

Živočišné látky v kosmetice: účinné látky zdroj: shutterstock.com

Seriál o živočišných látkách v kosmetice se pomalu blíží ke konci. Probrali jsme opravdu různé druhy živočišných látek, které se do kosmetických přípravků používají. Víme teď také, které lze velmi snadno nahradit, a bez kterých se musíme obejít, pokud zvířata ke svému zkrášlování používat nechceme. Pokud jste se po přečtení článků vyděsili a rozhodli se vyházet půlku koupelny, ještě s tím počkejte. Bylo by to zbytečné plýtvání surovinami. Postupně dopotřebovávejte a nahrazujte přípravky čistě rostlinnými. Každý malý krok se počítá.

Přejít na sekci článku:

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová zdroj: shutterstock.com

Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí našeho těla. Vyskytuje se v takzvaných pojivových tkáních, jako jsou klouby, šlachy, chrupavky, ale i v kůži, kde s přibývajícím věkem obsah této látky klesá a kůže ochabuje. Kyselina hyaluronová působí totiž na několik faktorů, které se na mladistvém vzhledu pokožky podílejí. Podporuje tvorbu kolagenu, jenž má na starosti pevnost pokožky. Dokáže pojmout velké množství vody a díky tomu pokožce dodává nejen hloubkovou hydrataci, ale také s ní související pružnost. Chrání pokožku před poškozením vnějšími vlivy a zvyšuje její celkovou odolnost.

V současnosti používaná kyselina hyaluronová může být jak z živočišného, tak i z rostlinného zdroje. Ve většině případů se však získává extrakcí z kohoutích hřebínků. Proč je používání kyseliny hyaluronové z toho to zdroje neetické, je úplně jasné. Navíc je to úplně zbytečné. Místo této zastaralé metody se dá velice podobně tato kyselina získat z různých mikroorganismů. Pokud si chcete být na 100 % jistí, že kvůli kosmetickému přípravku, který si vybíráte, nebylo ublíženo žádnému kohoutkovi, hledejte ty s certifikátem „Vegan“.

Kaviár

Kaviár je v současnosti na kosmetickém poli opravdovým trendem. Přidává se do těch nejluxusnějších anti-age přípravků. Kaviár jsou drobná rybí vajíčka, jikry, která obsahují rybí zárodek a látky potřebné k jeho vývoji před vylíhnutím. Tyto látky jsou opravdu maximálně výživné. Obsahují široké spektrum vitaminů a minerálů, aminokyselin a nenasycených mastných kyselin. Specifický účinek kaviáru asi přesně nenahradíte, ale pokud hledáte opravdu funkční regenerační kosmetiku, podobně jako kaviár jsou na účinné látky bohaté třeba mořské řasy nebo rakytník.