Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: účinné látky

Živočišné látky v kosmetice: účinné látky Kosmetické produkty s obsahem živočišných látek postupně vyměňte a čistě rostlinné.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Elastin, kolagen a keratin

Elastin, kolagen a keratin zdroj: shutterstock.com

Elastin a kolagen jsou velmi podobné látky bílkovinného charakteru. Naše pokožka kolagenová a elastinová vlákna přirozeně obsahuje, ta se však stárnutím ztenčují, křehnou a jejich tvorba se zpomaluje. Proto se přidávají téměř do každého anti-age přípravku, z kterého si pak pleť tyto účinné látky bere. Kolagen i elastin se získává z odpadního materiálu jatečních zvířat – ze šlach, tepen, vazů, kloubů a dalších pružných tkání. Nahradit je lze rostlinnými bílkovinami, například ze sóji.

Keratin je taktéž bílkovinná látka, ale na rozdíl od kolaganu a elastinu není tak pružná. Je obsažena ve vlasech, nehtech a ve zvířecí srsti, kopytech a rozích, kde zajišťuje určitou pevnost. Přidává se do zpevňujících a regeneračních vlasových přípravků, kde se navíc uplatní i jeho schopnost snižovat působení statické elektřiny ve vlasech. Můžeme jej také najít v lacích na nehty, v pleťových maskách a krémech, kterým dodává hydratační a zjemňující vlastnost. Pro kosmetické účely se obvykle získává z ovčí vlny. Podobně jako elastin a kolagen jej pak můžeme nahradit bílkovinnými látkami rostlinného původu.

Hlemýždí sliz

Hlemýždí sliz je aktuálně v kosmetickém odvětví velkou novinkou. Extrakt z hlemýžďů má vynikající hydratační a hojivé účinky. Výborně hojí jizvy po akné a regeneruje drobné vrásky. Přidává se nejen do kosmetických přípravků, ale třeba v Asii si můžete zajít přímo na „hlemýždí masáž“, kdy vám obří hlemýždi lezou po obličeji, uvolňují svaly v obličeji a jejich sliz mezitím oblažuje vaši pleť blahodárnými účinky. Tento unikátní kosmetický zážitek je asi nenahraditelný. Ale pokud hledáte kosmetiku s podobnými účinky, ale bez využívání zvířat, zkuste Aloe vera, kyselinu hyaluronovou (rostlinného původu) nebo AHA kyseliny.