Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti

Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti Na co vše lze použít jedlá soda dicarbona? Uplatní se především při ekologickém úklidu domácnosti.
Redakce BIOOO.CZ
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

11 plus 1 způsobů použití jedlé sody

Všestranné využití jedlé sody zdroj: shutterstock.com

Možná, když si dáte tu práci, napočítáte klidně i 100 způsobů, na co všechno se dá jedlá soda použít. My vám však tady na tomto místě přinášíme 11 těch nejobvyklejších způsobů použití jedlé sody. A pokud jedlou sodu takto ještě nepoužíváte, už je snad na čase začít. “Aspoň to zkus,” jak říkávala vždycky má máma při objevování něčeho nového.

1 Praní prádla. Přidejte jednu odměrku jedlé sody k jedné dávce prádla (nejlépe přímo do pračky) a vaše prádlo bude krásné bílé, zbavené všech mastných skvrn.

2 Mytí nádobí. Přidejte do dřezu vždy lžičku nebo i více jedlé sody, která vám opět prokáže svoji službu v dokonalém odmaštění umývaného nádobí.

3 Udělejte si kašičku z jedlé sody, kterou můžete použít obdobně jako písek na mytí mastného nádobí, připálenin na sklokeramické desce i na klasickém sporáku a všech mastných míst v domácnosti. U složitějších případů kašičku ponechejte na místě až 20 minut.

4 Jedlá soda také skvěle pohlcuje pachy, proto když ji dáte do ledničky v objemu menší misky, budou vás pak při otevření vaší lednice lákat jen libé vůně.

5 Chováte domácí mazlíčky? Tak to asi víte, jak těžké je odstranit pachy, které v domácnosti způsobují. Jednoduše aplikujte na všechna inkriminovaná místa jedlou sodu, která, jak už víte, podlahu nejenom krásně odmastí, ale také zbaví věčného zápachu.

6 Botník je místo, kam se řada lidí uchyluje jen při výběru obuvi na denní nošení. Ale i toto místo vám může příjemně vonět. Stačí opět použít jedlou sodu jako pohlcovač pachů.

7 Chcete snadno a účinně vyčistit odpad ve dřezu, vaně či umyvadle? Stačí použít půl šálku horké vody se stejným množstvím jedlé sody. Ráno pak můžete výlevku ještě vyčistit šálkem octa.

8 Pro mě nejlepší vychytávka z jedlé sody je osvěžovač vzduchu. Ten si doma vyrobíte tak, že do lahvičky s rozprašovačem smícháte jedlou sodu s vodou, přimícháte pár kapek přírodního esenciálního oleje a je to! Vlastní osvěžovač vám pak zpříjemní atmosféru v každé místnosti.

9 Trápí vás mastné vlasy a nepomáhají vám ani šampony určené k péči o ně? Pak použijte místo šamponu jedlou sodu. Ze sody a malého množství vody udělejte hutnou kašičku a naneste do vlhkých vlasů. Promasírujte a vypláchněte zředěným jablečným octem.

10 Z jedlé sody si také můžete udělat příjemný deodorant v podobě pudru. Jedlou sodu smíchejte třeba ještě s tea tree esenciálním olejem, a pak si pudr naneste do podpaží, kde vám prokáže dokonalou službu. Ovšem u příležitosti nošení večerní róby to asi není příliš vhodné řešení.

11 Štípl vás komár nebo nějaké jiné hovado? Klid, nevyšilujte, vaše rána může vypadat zcela jinak, než jak jste zvyklí. Rozmíchejte jedlou sodu ve vodě a naneste ji na štípanec. Kůže se pak zcela zacelí a splaskne.

12 Poslední způsob použití jedlé sody, a sice bělení zubů, je hojně doporučován v různých diskusních fórech. Avšak profesionálové od této techniky lidi spíše odrazují z pochopitelných důvodů - jedlá soda poškozuje zubní sklovinu a dráždí dásně, které pak mohou být velice náchylné ke krvácivosti. V mnoha přírodních zubních pastách se však jedlá soda vyskytuje, jedná se ale o minimální množství, které zubům nevadí. V zásadě se však nedá doporučit leštění zubů velkým množstvím jedlé sody do běla, jelikož zde z chemického hlediska dochází k oslabování zubní skloviny. Zubní sklovina se neustále obnovuje a umí odolávat malému poškození, ale jakékoliv razantní útoky na ni mohou působit silně destruktivně.