Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti

Jedlá soda - všestranný pomocník v domácnosti Na co vše lze použít jedlá soda dicarbona? Uplatní se především při ekologickém úklidu domácnosti.
Redakce BIOOO.CZ
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Vnitřní použití jedlé sody

Vnitřní užití sody zdroj: shutterstock.com

Tak jako jsem jedlou sodu v předchozí části oslavoval jakožto výborný čistící a dezinfekční prostředek za málo peněz, v této části jedlou sodu nebudu výrazně chválit. Ačkoliv se v názvu tohoto chemického výrobku uvádí Jedlá soda Bicarbona, nemyslím si, že bychom se jí měli živit či dorovnávat jakékoliv projevy nedostatků našeho těla. Přece jenom, uvědomme si, že se jedná o hydrogenuhličitan sodný (chemický vzorec NaHCO3), což už ani pro naše chuťové buňky nezní moc vábně. Jak je to tedy s použitím jedlé sody pro zdravotní účely?

Úplně ji nezavrhujme, na něco se použít dá. Já bych vás však rád navedl pouze ke střídmému používání jedlé sody pro zdravotní účely. Tak jako jsem zmiňoval na začátku, můžete jedlou sodu používat při pálení žáhy. Ale není to snad jen prostředek, který vás zbavuje pouze onoho nepříjemného pocitu? Dle mého názoru, pokud se chcete zbavit pálení žáhy, musíte jít daleko hlouběji a raději odstranit příčinu jako takovou než jenom samotný projev, který vás obtěžuje. Ano, možná vám vaše tělo říká, abyste změnili vaše návyky ve stravování, což je daleko složitější než pouhé smíchání jedlé sody do vody a rychlé vypití tohoto záchranného nápoje. Vaše problémy však mohou být složitějšího rázu a pouhá změna jídelníčku samotnou situaci řešit ještě nemusí. Proto bych vám doporučil obrátit se na tradiční čínskou medicínu, která má svoje techniky jak jít hlouběji, čili jak najít oslabení organismu a umí s tím také skvěle pracovat.

Někdy se jedlá soda používá jako vnitřní prostředek pro snižování kyselosti těla. Překyselení těla je však opět jen úkaz, který se objevuje u lidí s nesprávným složením stravy, potažmo s nezdravým způsobem života. V naší populaci jsme si navykli jíst jídla těžká, s převahou mastného, s oblibou si dáváme jídla pečená či grilovaná, ale i takový obyčejný chléb či mléčné výrobky může být pro tvorbu pH tekutin v těle kámen úrazu. Za překyselení tak nemůže pouze konzumace masa, kávy či alkoholu, ale mnohdy se na překyselení těla podílí i zdánlivě zdravá strava. Překyselit nás může také obecní voda, dýchání vydýchaného vzduchu, dlouhý pobyt u počítače anebo i naše vlastní zatěžující myšlení. Pokud se tomuhle všemu nevyhnete, pouhá jedlá soda vás opravdu nespasí.

Kde tedy lze použít jedlou sodu v případě zdraví a péče o tělo? Doporučuji vám použít jedlou sodu v koupeli s přidáním dalších surovin. Můžete si vyrobit vlastní domácí koupelovou směs s použitím těchto surovin v rovném díle (např. 30 ml od každého): jedlá soda Bicarbona, krystalická Himalájská sůl a hořká sůl neboli síran hořečnatý. Tato minerální směs vám pomůže při detoxikaci vaší kůže a také do vašeho těla doplní patřičné minerály. Oproti zažívacímu traktu je kůže vybavena schopností odolávat vyšším tlakům z vnějšího prostředí a v případě působení zásaditého pH a minerálů na kůži v průběhu několika minut, dochází k tomu, že kůže rozevírá kožní póry, díky tomu dochází tedy k uvolňování a vyplavování většího množství toxinů usazených v epidermis i v dermis, čímž je kůže omlazována. Ovšem takto dochází i k celkové detoxikaci našeho těla, protože kůže je naším největším detoxikačním orgánem, a proto si jistě zasluhuje naši pozornost a pravidelnou péči.

Jak jste se tedy mohli dozvědět, jedlá soda se dá použít u spousty příležitostí, a proto by ve vaší domácnosti rozhodně chybět neměla. Takže otázka na závěr: Jaká je vaše zásoba jedlé sody u vás doma?