Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na co si dát na veganské stravě pozor - část druhá

5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Zinek

Zinek zdroj: shutterstock.com

Zinek se výrazně podílí na obnově našeho těla. Je obsažen v každé buňce a podílí se i na buněčné obnově. Jeho přítomnost je nezbytná při hojení kůže a její celkové regeneraci. Zinek je také významným partnerem naší obranyschopnosti. Nedostatek zinku se jako první projevuje většinou na pleti v podobě akné, lupénky nebo různých ekzémů. Zaznamenat jej také můžete, pokud se vám špatně hojí různé drobné ranky či odřeniny nebo vám přijde, že jste v jednom kuse nemocní. Velkou zásobárnou zinku jsou především sezamová a dýňová semínka a samozřejmě i olej z nich. Tím si můžete třeba pokapat salát, nebo si s ním namazat obličej a podpořit tak jeho účinek i z vnějšku.

Železo

Železo plní v našem těle životně důležité funkce. Nejvíce ho je obsaženo v krvi, jako součást červeného barviva hemoglobinu, který nejen dává červeným krvinkám (a celé krvi) typickou červenou barvu, ale zároveň umožňuje dopravu kyslíku do celého těla. Dlouhodobý nedostatek železa může vést k chudokrevnosti – můžete se cítit vyčerpaně a mít zrychlený tep a dech. V některých případech se bohužel chudokrevnost nedá ovlivnit stravou. Někteří lidé mají geneticky dané horší vstřebávání železa. Proto se lidé s anémií vyskytují jak mezi karnivory, tak čistě rostlinnými strávníky. Jsou případy, kdy veganství anémii pomohlo výrazně zlepšit, ale i kdy se nic nezměnilo.

Každopádně koncentrace železa je téměř ve všech rostlinných potravinách vyšší než v mase, takže se jako vegan nebo vegetarián jeho nedostatku opravdu nemusíte obávat. Na jeho dostatečný příjem by se však měly zaměřit ženy v období menstruace nebo kojení. Na železo jsou mimořádně bohaté mořské řasy, kvasnice, melasa, luštěniny, obilniny, ořechy a spousta dalších. Prakticky každá potravina rostlinného původu v sobě železo v určitém poměru má. Pokud chcete zvýšit účinek železa, kombinujte jej spolu s vitaminem C, který jeho vstřebávání podporuje.