Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Palma smrti

Palma smrti Palmovému oleji je těžké se vyhnout, obsahuje jej většina potravin i kosmetiky, proto chce číst složení a vybírat si produkty od lokálních výrobců.
Viktorie Kalinová
5,0 5
8

Palma smrti zdroj: shutterstock.com

Palmový olej se momentálně skloňuje všude ve všech pádech. Není to žádná novinka, ale rozsáhlé požáry, které devastují v současné chvíli Indonésii, tomu dodaly ještě hrozivější rozměr. Už to není jen o tom, že palmový olej není zdravý a že umírají a jsou vyvražďováni orangutani - jako by to samo o sobě už nebylo dost špatné. Teď už podléhá zkáze celý tamní ekosystém, což bude mít stejně devastující důsledky i jinde, to, že jsme daleko, nás skutečně nezachrání. Celá naše planeta je důmyslný systém a aby fungoval ku prospěchu všech, nelze nějaké části obětovat, minimálně ne dlouhodobě. To je stejné jako s autem - pokud vám odejdou brzdy, tak jezdit můžete, dokonce je můžete i částečně nahradit a brzdit motorem,ale stejně se nejspíš dřív nebo později zabijete.

Nicméně jak se zorientovat? Kdo se problémem už trochu zabýval, tak ví, že palmový olej je prakticky všudypřítomný. V potravinách i v kosmetice. Situaci v kosmetice komplikuje navíc to, že se nepoužívá čistý (to pouze při výrobě mýdel), ale používají se i různé jeho deriváty, které není až tak snadné ve složení odhalit, někde to je dokonce prakticky nemožné. Ale neznamená to, že bychom byli úplně bezmocní nebo se z nás najednou museli stát chemici. Nejde ani tak o hluboké znalosti, ale spíš o zodpovědnost.

Palma smrti

Jak na potraviny bez palmového oleje

Samozřejmě je potřeba číst etikety, případně se zajímat, protože jsou firmy, které se důrazně od použití palmového oleje distancují. Nicméně palmový olej má jednu vlastnost, která činí orientaci snazší. Je z Indonésie. Což znamená, že ho někdo musel přivézt a následně zpracovat. Už vám svítá? Co takhle nakupovat lokální produkty? Minimálně zpracované potraviny? Nekoupit si v obchodě (na palmovém oleji) předsmažené hranolky, ale pěkně oldschoolově nakrájet brambory a upéct si je doma. Vařit doma z jednoduchých surovin, ve kterých se nic nechtěného neschová. Že na to nemáte čas? A k čemu vám ten ušetřený čas asi tak bude, když budete žít nemocní na zničené planetě?

Kosmetika bez palmového oleje

Tady jsou největším problémem mýdla. Je to proto, že ne každý rostlinný olej je vhodný k výrobě mýdla a pokud ano, tak ne každý po zmýdelnění pění. Pění hlavně kokosový a palmový a proto jsou často součástí přírodních mýdel. Pokud ho ve vašem oblíbeném mýdle najdete a opravdu se ho nechcete vzdát, hledejte takové značky, které mají olej certifikovaný jako například Dr.Bronner’s. Hledejte značky, které vám jsou schopny říct, odkud přesně jejich suroviny pocházejí.

Palma smrti

Další klíč je stejný jako u jídla - jednoduchost. Čím jednodušší složení, tím lepší orientace. Jednoduchá olejové séra jako je třeba Matcha Delibutus nebo Mádara. Značky s certifikátem Demeter jako Martina Gebhardt - protože palmový olej v Demeter kvalitě prostě neexistuje. Jednodruhové oleje jsou také skvělým kosmetickým produktem. Odličte se kokosákem (aka hodná palma :-) ) a namažte konopným. Do koupele si přidejte madlový a na vlasy arganový. Není to o tom, že by nebylo z čeho vybírat. Často to je jen záležitost pohodlnosti a neochoty vzdát se něčeho, na co jsme byli doteď zvyklí. Což je dost krátkozraká politika, která by také mohla vést k tomu, že v budoucnu už ty naše oběti budou daleko větší a nikoliv dobrovolné.