Recenze: Univerzální pomerančový čistič Planet Pure

5,0 5
2

Recenze: Univerzální pomerančový čistič Planet Purezdroj: biooo.cz

Někdo univerzální produkty cíleně vyhledává, někoho naopak děsí. A to jak v kosmetice, domácí drogerii i jiných odvětvích. Jak může něco v malé lahvičce splnit nejméně pět různých funkcí? Bude to dostatečně účinné, nebo to neudělá vůbec nic? To je úskalí mnoha multifunkčních produktů.

Ale já mám univerzální věci ráda, jak v kosmetické péči (třeba zelený jíl), tak i v domácí drogerii. Protože, komu se chce kupovat a následně tahat domů několik těžkých lahví nebo krabic, když může mít všechno pěkně v jednom balení? A co si budeme povídat, čím méně produktů, tím méně obalových materiálů k vyhození/zrecyklování a menší zátěž životního prostředí.

K ekodrogerii jsem zatím moc nepřičichla, zatím jsem vlastně vyzkoušela jenom mýdlové ořechy a to jenom pro výrobu kosmetiky. Ale v šamponu pěnily hezky, tak proč téhle pěny nevyužít taky někde jinde? A tak jsem sáhla po univerzálním tekutém koncentrovaném čističi Planet Pure, který lze podle etikety použít snad opravdu na všechno. Takže když se nebude hodit na jeden úkon, na nějaký jiný určitě jo. A navíc krásně svěže pomerančově voní, je to jiné kafe než nějaký chlór!

Univerzální čistič toho na půllitrovou lahvičku slibuje poměrně dost. Po zředění klasicky na mytí nádobí, vytření podlahy a ošetření nejrůznějších povrchů, koncentrovaný na odolné nečistoty, mastnotu i jako čistič toalety, po přidání do pračky dokonce jako prací gel. A přitom je to složení tak krátké. Jenom rostlinné tenzidy získané z mýdlových ořechů a éterické oleje.

Na přírodní čistič je ten od Planet Pure docela hutný, až mě to překvapilo. Čekala jsem nějakou vodičku, ale v láhvi je tekutější gel ne zcela nepodobný klasickému jaru. Začala jsem tedy testovat od toho nejzákladnějšího: mytí nádobí. Na houbičku jsem dávkovala malé množství podle zvyku s klasickými saponáty a kupodivu jsem žádný markantní rozdíl nezaznamela. Pěny je dost, možná není tak krémová a hutná jako u jaru, ale umývá a odmašťuje normálně. Nevědět, že v ruce nedržím běžným saponát, ani bych to nepoznala. S běžně špinavým nádobím si poradí skvěle, vezme i zaschlé nečistoty. Trochu horší je to se zapečenou mastnotou z trouby, kterou chce nechat chvíli odmočit a až poté umýt houbičkou. Nevím jak vy, ale já takhle postupuji i s běžnými saponáty, takže vlastně žádná změna.

Když si univerzální čistič takhle poradí s nádobím, je pak jasné, že nějaká špinavá podlaha nebo koupelna bude hračka. Nebudu se tady rozepisovat o každé činnosti zvlášť, jen jednoduše shrnu, na co univerzální čistič používám a na co se mi osvědčil:

  • Na nádobí je super, nevysušuje ruce tak, jako běžné saponáty a přitom myje stejně dobře
  • Plovoucí podlahu, linoleum i dlaždičky umyje a odmastí bez chyby
  • Zapečenou zaschlou špínu na sporáku i nádobí úspěšně rozpustí a ani nemusíte drhnout
  • Odstraní zbytky samolepek, lepících pásek atd. snad ze všech hladkých povrchů
  • Umyjete s ním toaletu i všechny akrylátové povrchy v koupelně, navíc místnost krásně provoníte

Co jsem zatím nezkoušela a co mě láká, je zkusit univerzální čistič jako gel na praní. Pění skvěle, taky hezky voní, takže bych si dovolila říct, že úspěch je minimálně u bílého a stálobarevného prádla zaručen předem.

Pokud uvažujete o univerzálním prostředku se kterým uklidíte doslova celou domácnost, který nebude obsahovat chlór, nepodráždí pokožku a ještě bude hezky vonět, myslím, že Planet Pure je jasná volba!

Jak se vám článek líbil?