Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Veganství jako životní filozofie, část druhá – palmový olej

Veganství jako životní filozofie, část druhá – palmový olej Veganství není jen nějaká dieta, je to životní filozofie, která by měla zasahovat do všech oblastí života.
Jana Konečná
5,0 5
7

Veganství jako životní filozofie, část druhá – palmový olej zdroj: shutterstock.com

V minulém článku jsme načali téma veganské filozofie a objasnili jsme si přesah veganství a toho, že by se nemělo jednat jen o nějaký trend nebo dietu, ale pokud se pro něj rozhodneme, mělo by zasahovat do všech oblastí našeho života. Zjistili jsme, že mezi výrobky, které živočišné produkty obsahují, nebo mohou být třeba testovány na zvířatech, jsou například cigarety, alkohol nebo kondomy. Dnes si povíme víc o problematice palmového oleje, která je v současnosti velmi aktuální.

Přejít na sekci článku:

Problematika palmového oleje

Ve veganských kruzích se palmový olej hodně řeší a není považován za veganský, i když se přímo nejedná o živočišnou surovinu. Problém je v jeho pěstování. Palmový olej se získává lisováním z plodů palmy olejné. Kvůli vysokému výnosu a nízkým nákladům na její pěstování se tato původně africká rostlina rozšířila do všech tropických oblastí s dostatkem dešťových srážek. Plantáže zabírají stále větší plochu a na úkor toho ubývají samotné deštné pralesy, což má dopad na klima celé planety - deštné pralesy působí jako „plíce“ Země, čistí totiž naši atmosféru od skleníkových plynů.

Úbytek pralesů má také přímý dopad na jejich obyvatele jak z lidské tak ze zvířecí říše. Obrovské plochy, na kterých neroste nic jiného než palma olejná, se totiž stávají takzvanou „zelenou pouští“. Kolem vás je sice vše zelené, ale jinak se jedná o mrtvý kus půdy, protože hmyz a ostatní živočichové potřebují ke svému životu biodiverzitu – jak pro obživu, tak pro budování obydlí a skrýší před predátory. Produkce palmového oleje poškozuje i tamní obyvatele. Kvůli budování nových plantáží přicházejí o vlastní zemědělskou půdu, která je jim často zabírána bez poskytnutí náhrady. Navíc splašky umělých hnojiv a pesticidů z plantáží znečišťují i další okolní půdu a vodu. Používání palmového oleje tedy není ani trochu ekologické.

Kromě toho se půda pro nové plantáže získává vypalováním. Řada živočichů před ohněm nestihne vůbec uniknout a někteří tak tak vyváznou s popáleninami. Kvůli vypalování pralesů také vznikl v minulém roce obrovský požár v Indonésii, během kterého přímo vyhynulo několik živočišných druhů a zemřelo i několik lidí. Nejvíce ohroženými tvory, na nichž se produkce palmového oleje podepisuje, jsou pak orangutani. Kromě toho, že jim ubývá jejich přirozené životní prostředí a ohrožují je požáry, jsou také zabíjeni pracovníky plantáží. Orangutanům totiž chutnají výhonky palmy olejné a jich okusováním rostliny ničí. Což plantážníkům samozřejmě nevyhovuje.