Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zero waste: O čem to vlastně je?

zero waste, sítovka, ruka a sítovak, ekologie, eko životní styl zdroj: Unsplash

Na planetě Zemi jako lidstvo každý rok vyprodukujeme kolem 2 miliard tun odpadu. V České republice to činí kolem 26 milionů tun ročně, tedy cca 2,5 tuny odpadu na občana za rok. I proto se možná v poslední době s konceptem zero waste čili „nulovým odpadem“ doslova roztrhl pytel. Hlavní poselství tohoto myšlenkového hnutí nám však mnohdy uniká. O čem tedy zero waste je, a o čem není?

O čem to není

Především zero waste není o tom, že se dnes rozhodneme a zítřkem počínaje už nikdy nevyprodukujeme žádný odpad, nekoupíme pet láhev a na dovolenou už budeme jezdit jen a pouze vlakem. A už vůbec to neznamená, že pokud si někdy koupíme oblíbenou minerálku v plastu, jsme špatní, nedostatečně ekologičtí lidé. Pravdou je, že úplně zero waste (čili bez odpadu) už nebude žít nejspíš nikdy nikdo. 

O čem to je

Zero waste je především životní styl, kde se snažíme přizpůsobit naše každodenní aktivity a nákupní zvyklosti tak, abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí odpadem. V principu jde o to nekupovat tolik zbytečných věcí a produkovat tím odpad, který se bude rozkládat desítky, mnohdy i stovky let. Hezky tento koncept vysvětlují tři hlavní zásady (3R z anglického reduce, reuse, recycle): 

  1. Zredukovat
    Množství věcí, které si kupujeme, a množství odpadu, který každodenně produkujeme.

  2. Znovu použít
    Před vyhozením hledat pro věci nové využití. Základním předpokladem je se vždy zamyslet nad tím, co chceme vyhodit. ‚‚Nemůžu tohle staré tričko někam darovat nebo vyměnit s kamarádkou?’’ ‚‚Co tuhle sklenici od okurek použít jako vázu?’’

  3. Recyklovat
    Všichni dobře známe – žlutý kontejner je na plasty, modrý na papír a zelený na sklo. Recyklovat jde ale i mnohem sofistikovaněji, více do hloubky. Například biologický odpad můžeme s pomocí kompostéru proměnit v žížalí čaj, po němž nám rostliny porostou až do nebe.

Pamatujte, že pro všechny tyto zásady však platí: s rozumem a v rámci vlastních možností. Nemusíte hned bezmyšlenkovitě likvidovat všechna brčka na světě. Stačí, když se nad svojí spotřebou víc zamyslíte a své spotřebitelské chování třeba jen lehce poupravíte, krůček po krůčku.

Jak na to 

Jde to snáz, než by se mohlo zdát – vyměňte igelitky a sáčky za vlastní látkové tašky, noste s sebou znovupoužitelnou lahev na pití a kávu a nekupujte tolik věcí, které nutně nepotřebujete. Ulevíte tak nejen životnímu prostředí, ale hlavně sobě.

Zkrátka a dobře pryč s prvoplánovým radikalismem a vpřed se zdravým rozumem a ohleduplností vůči přírodě a svému okolí. U nás si můžete navíc vybrat z mnoha produktů, které vám s touto zero waste filosofií pomůžou.