Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kostival – univerzální ranhojič

Kostival – univerzální ranhojič Kostival má silné léčivé účinky – urychluje hojení a zabraňuje vzniku zánětů.
Jana Konečná
5,0 5
7

Přejít na sekci článku:

Jak kostival užívat

Jak kostival užívat zdroj: shutterstock.com

Je mnoho možností, v jaké formě můžete kostival používat. Z následujících si vyberte tu, které je vám nejbližší. Můžete si například připravit koupel, která působí výborně na namožené svaly nebo bolestivé záněty žil. Půl kilogramu kostivalového listí nechte na dvanáct hodin namočeno ve zhruba pěti litrech vody. Poté přiveďte k varu, přeceďte a přilejte do připravené koupele. Obklad z kostivalu vyrobíte tak, že rozemelete usušený kořen na jemný prášek a přidáte pár kapek kvalitního rostlinného oleje a potřebné množství horké vody, aby vznikla hladká kašička. Tu pak ještě teplou aplikujte na postižené místo a zabalte kouskem čistého plátýnka.

Pro vnitřní použití je možné si vytvořit i domácí kostivalovou tinkturu. Čerstvé, nadrobno nakrájené kořeny vložte do čisté lahve a zalijte kvalitním čtyřicetiprocentním alkoholem, tak, aby byly všechny kořeny ponořené, a nechejte dva týdny na teplém místě louhovat. Po dvou týdnech sceďte. Tinkturou můžete potírat bolavé svaly i klouby. Z kořene nebo listů si také můžete připravit čaj. Pokud se však rozhodnete užívat kostival vnitřně, omezte dobu užívání na maximálně čtrnáct dnů. Kostival totiž kromě celého spektra účinných látek obsahuje také toxiny, které jsou při vnitřním užívání velkou zátěží pro játra.

Pokud si netroufáte na domácí výrobu léčivých prostředků z kostivalu, můžete si vybrat z bohaté nabídky. Například bylinná náplast od firmy Dezhong, která je napuštěná výtažky z kostivalu a dalších bylinek vybraných na základě receptury od shaolinských mnichů, je výborná na bolavé svaly, klouby i různá sportovní poranění. Bioinformační kapky Audiron od firmy Energy jsou s praktickým kapátkem, takže se dají naprosto přesně aplikovat na postižené místo - třeba i do ucha, pokud vám v něm bují bolestivý zánět.