zdroj: pixabay.com
Možná vám v hlavě blikne: Co by mělo být toxického na parfému? Pokud používáte parfém z komerční parfumerie a dosud jste neřešili jeho složení, zkuste se zamyslet nad tím, jak voní. Jako růže? Jako levandule nebo citrusy? Nebo jako ropa? A nyní si zkuste srovnat čistý přírodní parfém, například levanduli, s tím chemickým. Co cítíte? Co je vám příjemnější?
Vůně z parfumerií jsou totiž plné chemikálií. Tváří se po čichu jako něco, co ve skutečnosti vůbec nejsou, dokonce používají názvy, které mají přímou souvislost s určitým výrobním postupem, jejich výrobcům se tak stále daří obelhávat peněženky a nosy zákazníků. A proč by to také nedělali, když si mohou prakticky mnohé z přísad nechat pro sebe a zahrnout je pod roušku obchodního tajemství nebo je schovat pod nicneříkající číslo a písmeno?
Ukažme si jeden příklad z praxe. Na jednom z „propálených“ e-shopů, , bez kterého nemůže existovat žádný kosmetický maniak, jsem si koupila vedle organické kosmetiky i „růžovou vodu“. Znáte to, natěšeně rozbalíte balíček, vezmete, stříknete si něco, o čem jste přesvědčeni, že je hydrolát na vlasy a obličej...a málem se zblázníte, protože vás to pálí tak, že nevíte, co udělat dříve, abyste se toho zbavili. Nepomohlo NIC. Celý večer jsem trpěla jako zvíře. A tak jsem si sedla a googlila složení. Růžová voda byla růžová díky azobarvivům (brilantní modř a azorubin), obsahovala urinu, rozpouštědlo PEG 7 (hm, už asi chápu, proč mě to tak pálilo), sodium akrylát, nějaký ten formaldehyd, parfum (ten kouzelný název pro syntetickou parfemaci) a přírodní složky, o kterých se nemá cenu v tomto pekelném mixu bavit. Takže si to shrneme. Růžová voda má svá pravidla výroby, nic, co nevzešlo z parovodní destilace éterického oleje a nemá v sobě jediný možný fixátor (alkohol), nemá právo na to, aby se nazývalo růžovou vodou!
A tak je to s dalšími věcmi v běžné kosmetice. Pižmo není pižmem (ano, já chápu, že chráníme zvířata), vzácné rostlinné látky se také chemicky nahrazují, jsou prostě levnější, a proto si výrobce může „napálit“ cenu parfému mnohonásobně výš, než jaká ve skutečnosti je jeho výrobní hodnota. 95% syntetických chemikálií (parfemací), vzniká z ropy! Výrobci kosmetiky mají opravdu z čeho vybírat, protože mají 3000 chemických napodobenin přírodních složek. Parfémy často obsahují až 500 různých chemických látek. Tyto chemikálie pronikají do našeho těla a krevního oběhu skrze kůži a nosní sliznice. Obzvlášť nebezpečné jsou pro těhotné ženy, protože přecházejí do krevního oběhu plodu a malé děti.
Podle FDA (US Food and Drug administration) jsou tyto chemikálie zodpovědné za 30 % vzniku všech alergických reakcí. Naštěstí ale existují organizace, které pořádají kampaně a upozorňují na nebezpečnost chemických parfemací. Díky nim a jejich aktivitě se ukazuje, že některé složky vůní ani nejsou uváděny na etiketách, protože jsou prostě a jednoduše skryty za „obchodní tajemství“. Mnohé z těchto látek způsobují alergie, astma, dušnost, bolesti hlavy a dermatitidu. Jsou rakovinotvorné, narušují funkci štítné žlázy a u mužů poškozují spermie, působí jako neurotoxiny a hormonální disruptory.
Slovníček škodlivých složek
Můžeme si dát malý příklad toho, co tvoří komerční vůně. Najdeme v nich třeba acetaldehyd, oxid styrenu, acetonitril, toluen, pižmo tetralin (AETT).
- Acetaldehyd vytváří ovocnou vůni, nedůležitější je, že se jedná o lidský karcinogen.
- Acetonitril může způsobit slabost, bolesti hlavy, třes, necitlivost a nevolnost, při vysokých koncentracích i křeče a smrt.
- Oxid styrenu působí podráždění kůže a očí, při laboratorních studiích na zvířatech se ukázalo, že se podílí na vzniku deprese.
- Toluen (také známý jako methyl-benzen) je neurotoxin, z velké části pochází z ropy. Jeho používání může vést k poškození plic, jater, ledvin, srdce a centrálního nervového systému. Také může způsobit bolesti hlavy, ztrátu svalové kontroly, poškození mozku, ztrátu paměti, problémy s řečí, sluchem a zrakem, a dokonce i smrt. Toluen je v syntetických parfémech nejrozšířenější používanou látkou.
- Pižmo tetralin (AETT) bylo prokázáno, že ničí mozkové buňky a způsobuje degeneraci míchy.
Bohužel neexistuje žádný způsob, jak určit, které z těchto toxických chemických látek jsou používány a kryty "obchodním tajemství." Jediná možnost, jak se bránit, je zajímat se, číst složení, používat čistě přírodní parfém. Nebo si můžete svou vůni namíchat na olejovém základě sami.