Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pesar: Pohodlná nehormonální antikoncepce

Pesar: Pohodlná nehormonální antikoncepce Pesar je mnohými lékaři považován za nespolehlivý způsob antikoncepce, i když jeho účinnost dosahuje až 98 %.
Martina Koubová
4,9 5
12

Pesar: Pohodlná nehormonální antikoncepce zdroj: shutterstock.com

Na první pohled to vypadá jako náhodné nebo dokonce nesmyslné spojení slov. Nehormonální antikoncepce a pohodlná? Kdo to kdy viděl? Ale ne, nejedná se o náhodný shluk slov, a ne, nehormonální antikoncepce neznamená jenom kondom, který je opravdu nepohodlný. A také nepraktický a nespolehlivý. Je zde ale ještě další možnost, která je opravdu pohodlná a spolehlivá, a tou je pesar. Když přijdete ke svému gynekologovi a povíte mu, že místo pilulek byste raději kus silikonu, asi protočí panenky a vynadá vám, jak je nezodpovědné používat takto zastaralou metodu ochrany. Je sice pravda, že pesar, jak ho známe, se začal používat již v 60. letech minulého století a byl považován za značně nespolehlivý, ale díky neustálému vývoji si dnes můžete pořídit cervikální klobouček, který vás v kombinaci se spermicidním gelem ochrání před početím až na 98 %, což je míra dobře srovnatelná s hormonální antikoncepcí.

Přejít na sekci článku:

Proč je pesar lepší, než pilulky?

Proč je pesar lepší, než pilulky? zdroj: shutterstock.com

Výhody pesaru jsou zřejmé na první pohled a je jich docela dost. Prvním, a asi nejzásadnějším důvodem, je vliv na zdraví. Zatímco vliv hormonální antikoncepce na ženské tělo není v mnoha případech vůbec pozitivní a mnohdy dokonce ohrožuje plodnost ženy, s pesarem nic takového nehrozí. Je to prostě kousek silikonu, který, podobně jako menstruační kalíšek, zavedete do pochvy, kde slouží výlučně svému účelu a tělu v žádném případě neškodí.

Se zdravím a hormonální rovnováhou, kterou pilulky vždycky spolehlivě rozhodí, souvisí i možnost snadného otěhotnění. Když chcete přijít do jiného stavu a s tímto přijdete do gynekologické ordinace, lékař vám většinou doporučí nechat tělo chvíli ‘odpočinout’ od hormonální antikoncepce, srovnat menstruační cyklus a pak se teprve začít o potomka snažit. V případě pesaru můžete otěhotnět doslova okamžitě. Prostě jej při příštím pohlavním styku nepoužijete a je to.

Již méně osobním, ale rozhodně ne zanedbatelným plusem pesaru, je nulový dopad na životní prostředí. V případě pilulek se do těla dostávají uměle vytvořené hormony, které napodobují progesteron a reprodukčním orgánům vysílají signál, že je žena těhotná. Ale tyto hormony nezůstávají v těle, jsou vylučovány pryč společně s močí a dostávají se do vodních zdrojů, kde je nejsme schopni na 100 % vyčistit. Ve vodě se umělé hormony dostávají ke všem a ovlivňují endokrinní systém nejenom lidí, ale i zvířat. Mnohé studie ukazují, že umělé hormony mají vliv na pohlaví ryb a že přes pitnou vodu mohou nepříznivě ovlivňovat i náš vlastní reprodukční systém a plodnost.

Související produkt
Contragel green 60 ml
MEDintim / 434 Kč
Přírodní gel Contragel Green vytváří společně s pesarem či kondomem spolehlivou bariérovou antikoncepční pomůcku.
Detail produktu