zdroj: biooo.cz
Kdo už cíleně nakupuje jen čistě přírodní kosmetiku, ten si zřejmě začíná uvědomovat i reálná rizika běžně prodávaných čisticích prostředků. Proto se mnozí zamýšlí nad tím, které z nich mají koupit. Zvídavější jedinci nejprve většinou nahlédnou do složení. U konvenčních produktů se většinou zhrozí nad tím, kolik chemikálií v jejich složení naleznou. Avšak někdy je tam uvedeno až překvapivě málo ingrediencí a složení je neúplné a nic moc neříká; neboť jakou informační hodnotu má třeba uvedení % anion či kation aktivních tenzidů? Mezi ně lze zařadit jak syntetické chemikálie, tak i deriváty přirozených látek. Šetrnější působení lze očekávat spíše u neiontových aktivních látek, ale těch tam leckdy bývá jen několik %. Jak je možné, že se u některých čisticích prostředků uvádí neúplné informace?
Na vysvětlenou si nejprve uveďme, že z hlediska zákonných ustanovení je značný rozdíl mezi kosmetickým přípravkem a čisticím prostředkem. Jelikož se každá z těchto kategorií řídí zcela jinou legislativou, mohou být jednak jinak označovány; např. u čisticích prostředků nemusejí být podrobně vypisovány názvy všech užitých ingrediencí. Takže namísto chemických názvů, jako je např. lauret sulfát sodný či lauryl sulfát amonný, ve složení leckdy nalezneme jen kation či anion aktivní tenzidy. Výrobci a někteří spotřebitelé s tímto mohou být celkem spokojeni. Avšak zjevně to neuspokojí ty, jež hledají přírodní produkty.
Neúplné složení čisticích prostředků
Kosmetické přípravky a čisticí prostředky též mohou obsahovat zcela odlišné ingredience. Některé suroviny, jež jsou povolené v čisticích prostředcích, mohou dokonce dle zákonných ustanovení poškozovat zdraví. V těchto případech ovšem mají být na obalu uvedena všechna existující rizika – a to buď slovně, nebo ve formě různých varovných obrázků. Avšak kdo z lidí, kterým není lhostejné jejich zdraví ani dopady na životní prostředí, by stál o výrobky, na nichž jsou uvedeny děsivé obrázky mrtvých ryb a uschlých stromů?
Některé z čisticích a pracích prostředků se sice vydávají za „ekologické“, ale leckdy to nemusí být úplná pravda. Chceme-li tedy nalézt skutečně ekologické čisticí prostředky, které jsou šetrné k přírodě i našemu zdraví, měli bychom se orientovat na spolehlivější výrobce. Jejich produkty se dají sehnat hlavně ve specializovaných obchodech či na e-shopech. Avšak i když nakupujete v obchodech, jež se honosí svým ekologickým zaměřením, měli byste před nákupem čisticího či pracího prostředku řádně zkontrolovat jejich složení. A pokud v něm nenaleznete dostatečné informace, můžete si přesné složení vyžádat u výrobce či prodejce.
To se skutečně vyplatí, o čemž jsem se přesvědčil i já. Kdysi jsem na internetu nalezl „prací gel s mydlicí lékařskou“, který mě zaujal. Nejprve jsem se na tomto webu chtěl podívat, jaké má složení, leč nebylo tam uvedeno. Proto jsem si u prodejce vyžádal přesné složení. Velmi mě ovšem zklamalo, když jsem v něm nalezl uvedený „sodium laureth sulfate“ a „glycereth-6 cocoate“, které jakožto syntetické PEG sloučeniny hodnotím v knize Tajemství kosmetiky za 4. Zarážející bylo i to, že tyto rizikové tenzidy byly uvedeny v první polovině složení a až na posledním místě byl extrakt z mydlice. Takže jsem takovýto prostředek samozřejmě nekoupil a dospěl k závěru, že lepší bude nastrouhat si na praní nějaké kvalitnější mýdlo. Lze sehnat i mýdla, která byla vyrobena z přirozených tuků či olejů a jež neobsahují rizikové chemikálie.
Tenzidy a další látky
Aby to však nevyznělo poněkud pesimisticky a nesnížilo solidnější výrobce, jež nabízejí skutečně ekologické čisticí prostředky, tak si níže uvedeme i některé produkty, jež obsahují jen přirozené sloučeniny nebo jejich neškodné a lehce odbouratelné deriváty. Nejdůležitější složkou čisticích a pracích prostředků jsou tenzidy, což jsou povrchově aktivní látky, jež mají převádět špatně rozpustnou špínu z prádla či dalších ploch do roztoku. K nejpřirozenějším tenzidům lze počítat extrakty z mydlice či mýdlových ořechů. Mydlice lékařská se dříve užívala v medicíně, kosmetice i domácnosti. Kdysi se prodávala jako prostředek na praní jemných tkanin, hedvábí a vlny pod názvem „mýdlový kořínek". Také mýdlové ořechy obsahují značné množství saponinů i dalších slizovitých složek. Ty působí jako účinné tenzidy, jež mají dobré čisticí a prací schopnosti.
Kromě výše uváděných chvályhodných přirozených surovin bych ve skutečně kvalitních prostředcích očekával éterické oleje a další čistě přírodní suroviny. Ke změkčení vody je též možno užít běžnou sodu a k odmaštění čistý líh. Některé z tekutých mycích, pracích a čisticích prostředků mohou též obsahovat i konzervanty; přijatelné jsou ovšem jen přirozené či přírodně identické sloučeniny, mezi něž patří např. kyselina sorbová a její soli.
Přírodní produkty Planet Pure
K producentům, jež nabízí mycí, čisticí i prací prostředky pro domácnost, jež splňují výše uváděné požadavky, a to z hlediska zdraví i ekologie, patří rakouská firma Planet Pure. V prvé řadě se snaží používat suroviny pocházející z ekologického zemědělství; proto mají některé z jejich produktů i certifikaci bio. Kromě toho je jejich největším bonusem celkové složení jejich produktů. Zcela otevřeně jsem se prozatím nesetkal s tak vysokým standardem a u většiny jejich produktů i zcela průhledným a skutečně dobrým složením!
Účinnou složkou většiny z mycích, čisticích i pracích prostředků Planet Pure je saponin z mýdlových ořechů; v některých produktech je ke zvýšení čisticího účinku užit ještě extrakt z mydlice. Ve složení též můžeme nalézt výtažky z čajovníku a Aloe vera; tyto komponenty jednak vykazují zklidňující účinky na kůži, kromě toho též mají jemnou a příjemnou vůni. Důležitou součástí produktů jsou i esenciální oleje - např. z citrusových plodů, levandule či heřmánku. Ty nejenže provoní celý byt, ale projasňují i mysl. Ve více čisticích prostředcích užívají též pomerančovou esenci, jež má povzbuzující a antidepresivní účinek.
Potěšující je i šíře sortimentu - nabízejí gel na mytí nádobí s esenciálními oleji z pomeranče, citronu a šalvěje, jemnou aviváž s horskými bylinkami či extraktem z levandule, účinný odmašťovač s esenciálními oleji z pomerančové kůry a citronu, čistič na podlahy (neutrální bez obsahu éterických olejů a dále i čistič s kořeněnou vůní jalovce a máty), univerzální čistič s rozprašovačem (jako účinné složky obsahuje rostlinné tenzidy, kyselinu citronovou, líh a esenciální oleje) a tekuté prostředky na praní (neutrální, s vůní horských bylin a růží).
Některé z produktů též specifikují jako Extra Sensitive, což znamená, že jsou vhodné i pro miminka, děti a dospělé s přecitlivělou pokožkou náchylnou k alergiím. Také nabízí čistič dřevěných povrchů, jež obsahuje rostlinné tenzidy, esenciální oleje (např. bergamotový) a olivový olej, jež ošetřuje a chrání dřevo. Dále pastu na leštění kovu, keramických desek a dlaždic (jako účinné složky obsahuje rostlinné tenzidy a jílový minerál), antibakteriální čistič toalet (obsahuje např. rostlinné tenzidy, eukalyptový a neemový olej) a tekutý odstraňovač vodního kamene (s kyselinou citronovou a esenciálními oleji z máty).
Důležitá je též skutečná účinnost, neboť asi těžko znovu koupíme prostředek, který je sice ekologický, ale řádně nepere, nemyje ani nečistí. Avšak toto zjevně neplatí pro výrobky Planet Pure, neboť jejich prostředky mají ověřenou vysokou účinnost. Jak mohou potvrdit ti, kteří užili třeba jejich prostředky na praní, tak po vyprání je prádlo skutečně čisté a má jemnou vůni. Vždy je ovšem důležité vybrat pro daný účel vhodný prostředek a naučit se s ním správně zacházet. Pak budete mile překvapeni celkovými účinky!